.
.
.

تصاویر دختران کابلی با دامن‌های کوتاه ترامپ را به ماندن در افغانستان ترغیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی که سه‌شنبه 22 اوت منتشر کرد نوشت رایموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا برای ترغیب دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور به ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان، تصویری از چند دختر افغان را که دامن کوتاه بر تن داشتند به او نشان داد.

در گزارش واشنگتن پست آمده است که مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا با استفاده از تصویری که دهه هفتاد قرن گذشته میلادی باز می‌گردد و سه زن جوان افغان را در حال قدم زدن با دامن‌های کوتاه در کابل نشان می‌دهد، دونالد ترامپ را ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان و افزایش تعداد این نیروها ترغیب کرد.


در این گزارش آمده: «مک‌مستر برای قانع کردن ترامپ به این‌که افغانستان جایی نیست که به آن امیدی نباشد، تصویری سیاه و سفید از سال 1972 به او نشان داد که در آن دختران افغان دامن کوتاه به تن کرده و در خیابان‌های کابل قدم می‌زدند. مک‌مستر می‌خواست به ترامپ بفهماند که افغانستان پیش از این ارزش‌ها و اصول غربی را آموخته و آزموده بود و می‌تواند دوباره به شکل گذشته خود درآید».


تصویر این دختران افغان در مجموعه عکس‌های به جا مانده از یک مهندس افغان به نام محمد قیومی دیده می‌شود. قیومی که در سال 1952 در کابل به دنیا آمد، بعدها به آمریکا مهاجرت کرد و سال‌ها بعد رئیس دانشکده منهدسی دانشگاه سان خوزه شد. در مجموعه عکسی که از این مهندس افغان به صورت یک کتاب مستقل تحت عنوان «زمانی در افغانستان» چاپ شده، کوشیده شده، تفاوت‌های زندگی زنان افغان پیش از جنگ داخلی و دوران حکومت طالبان نشان داده شود. محمد قیومی با درج جمله " when Kabul had rock 'n' roll, not rockets " به معنای «روزی که در کابل راک اند رول بود نه راکت» روی جلد کتاب و همچنین با تصاویر منتشره در کتاب توانست تغییرات عمده‌ای در شیوه نگرش مردم و رسانه‌های آمریکا به افغان‌ها ایجاد کند.

دونالد ترامپ در سخنرانی روز دوشنبه 21 اوت خود، استراتژی جدید آمریکا درباره ارسال تجیهزات نظامی به افغانستان و ادامه حضور نیروهای این کشور در افغانستان را تشریح کرد. پس از آن اشرف غنی احمدزی، رئیس‌جمهوری افغانستان، از تصمیم دولت آمریکا برای ادامه حضور سربازانش در افغانستان استقبال کرد و آن را نشانه «پای‌بندی راسخ» آمریکا به وعده‌هایش دانست.

ترامپ در حالی تصمیم به افزایش شمار سربازان آمریکایی در افغانستان گرفت که چهار سال پیش با انتشار توئیتی از تصمیم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان دفاع کرده و گفته بود، اموال آمریکا باید برای آبادی این کشور هزینه شود.


ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افغانستان وعده داد که این کشور به «گورستان سربازان آمریکا» مبدل شود. او گفت: «اگر ایالات متحده آمریکا سربازانش را [از افغانستان] خارج نکند، افغانستان به زودی گوستان جدیدی برای این ابر قدرت قرن بیست و یکم خواهد شد».