.
.
.

وزیر امور خارجه یمن: ایران عامل بحران یمن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالملک المخلافی، وزیر امور خارجه یمن با اشاره به اینکه ایران عامل بحران یمن است، اعلام کرد ایران که از کودتاگران حوثی در یمن حمایت می‌کند، نمی‌تواند در یافتن راه‌حل برای پایان دادن به بحرانی که کشور را نابود کرده، مشارکت کند.

وزیر امور خارجه یمن درباره نقش ایران در بحران یمن گفت: « تسلیحات ایرانی کماکان برای شبه‌نظامیان قاچاق می‌شود.»

عبدالملک المخلافی افزود: « ایران که از کودتاگران حوثی در یمن حمایت می‌کند، نمی‌تواند در یافتن راه‌حل برای پایان دادن به بحرانی که کشور را نابود کرده، مشارکت کند.»

پیش از این سرلشکر ستاد علي محسن ‏صالح الأحمر، نائب رئیس‌جمهوری یمن نیز تاکید کرده بود که ایران منبع تهدیدات است و آینده یمن را تهدید می‌کند.

خبرگزاری رسمی یمن روز یک‌شنبه 20 آگوست 2017 به نقل از نائب رئیس‌جمهوری یمن گزارش کرد: «حوثی‌ها آلت دست ایران در یمن هستند و همه یمنی‌ها از پیروی و تبیعت حوثی‌ها از ایران آگاهند.»

عبدالملک المخلافی، وزیر امور خارجه دولت یمن همچنین در جلسه فوق‌العاده شورای امنیت سازمان ملل درباره یمن که روز جمعه 18 آگوست 2017 برگزار شد، با اشاره به اینکه " فرماندهان کودتاگر جنگ میلیاردها دلار به دست می‌آورند"، تاکید کرد که کودتاگران به دلیل حمایت مالی و لوجستیکی که از ایران دریافت می‌کنند، پیشنهاد صلح را رد می‌کنند.

المخلافی در آن جلسه گفت: «در انتهای مذاکرات کویت، با پیشنهادات فرستاده ویژه سازمان ملل موافقت کردیم. فرماندهان کودتاگر جنگ، که میلیاردها دلار به دست می‌آورند، چگونه با پایان جنگ موافقت خواهند کرد؟»

او همچنین افزود: «یمن از تروریسم رنج می‌برد و ما با جامعه جهانی برای مبارزه با تروریسم همکاری می‌کنیم. کودتاگران به دلیل حمایت مالی و لوجستیکی که از ایران دریافت می‌کنند، پیشنهاد صلح را رد می‌کنند.»