.
.
.

مرکل به اردوغان: آلمانی‌ها به هر کس که بخواهند رای می‌دهند، شما مداخله نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز شنبه 19 اوت طی سخنانی به اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره انتخابات پیش روی آلمان واکنش نشان داد و از وی خواست است تا در امور داخلی آلمان دخالت نکند.

به گزارش تلویزیون العربیه، سخنگوی دولت آلمان شامگاه جمعه 18 اوت 2017 گفت که برلین از رجب طیب اردوغان خواست، در انتخابات این کشور دخالت نکند.

رجب طیب اردوغان روز جمعه از ترک تباران آلمان خواسته بود در انتخابات پیش رو به 3 حزب تشکیل دهنده ائتلاف حاکم بر آلمان رای ندهند. وی گفت که این احزاب با ترکیه دشمنی دارند.

مرکل در جریان سخنرانی روز شنبه خود در اجتماع حزبی در «هرفورد» آلمان با اشاره به اظهارات اردوغان در توصیه به شهروندان ترک تبار آلمان مبنی بر تحریم ائتلاف حاکم در انتخابات و رای ندادن به 3 حزب ائتلافی این کشور گفت: «همه شهروندان آلمان از جمله شهروندان ترک تبار آزادند به هر کسی که می‌خواهند رای بدهند و دولت برلین اجازه مداخله در این موضوع را به کسی نخواهد داد».

استفان سیبرت، سخنگوی صدر اعظم المان نیز در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر در اعتراض به سخنان اخیر اردوغان نوشت: «ما از کشورهای خارجی این انتظار را داشتیم که در امور داخلی ما دخالت نکنند».

در همین حال زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان نیز به سخنان اردوغان اعتراض کرد و گفت: «اظهارات اردوغان نوعی دخالت در امور داخلی است او با این اظهارات می خواهد شهروندان آلمان را علیه یکدیگر تحریک کند».

گابریل از آلمانی‌ها خواست با شرکت گسترده در انتخابات و رای دادن به احزابی که از دمکراسی حمایت می کنند، پاسخی مناسب را به اردوغان بدهند.

جم اوزدمیر یکی از کاندیدای ترک تبار حزب سبزهای آلمان نیز به سخنان اردوغان واکنش نشان داد و این سخنان را محکوم کرده است.

اردوغان روز جمعه در سخنانی با اشاره به آن‌چه «دشمنی ائتلاف حاکم بر آلمان با دولت ترکیه» نامید، از شهروندان ترک تبار ساکن آلمان خواست تا به 3 حزب حاکم دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و حزب سبز آلمان رای ندهند «تا این احزاب به دلیل خصومت و دشمنی با ترکیه تنبیه شوند».

روابط دوجانبه آلمان و ترکیه پس از کودتای نافرجام سال گذشته در ترکیه رو به سردی گذاشت. دولت برلین نسبت به سیاست‌های حزب حاکم ترکیه پس از کودتای نافرجام و تسویه ادارات و نهادهای ترکیه از وجود مظنونان به ارتباط با کودتاگران، انتقاد کرده است.

در جریان همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه نیز دولت آلمان به وزرای ترکیه برای شرکت و سخنرانی در گردهمایی‌های ترک تباران ساکن آلمان مجوز نداد.

این مساله سبب شد موضع دولت تکیه نسبت به آلمان تغییر کرده و دولت ترکیه به مقامات آلمانی اجازه بازدید از نیروهای آلمانی مستقر در جنوب ترکیه را ندهد.

طبق آمارهای منتشره بیش از 3 میلیون نفر از شهروند آلمان ترک تبار هستند. پس از آلمان‌ها ترک‌ها یکی از بزرگ ترین قومیت در آلمان هستند.

انتخابات پارلمانی آلمان قرار است در 24 سپتامبر آینده برگزار شود. شمار زیادی از آلمانی‌های ترک‌تبار در این انتخابات شرکت خواهند کرد. با توجه به جمعیت زیاد ترک‌تباران در آلمان رای آنها بر نتایج انتخابات تاثیر خواهد گذاشت.