.
.
.

جعل گزارشی از العربیه از سوی یک رسانه معتبر بریتانیایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه ایندپندنت بریتانیا ضمن جعل گزارش شبکه تلویزیونی العربیه درباره امنیت حریم هوایی ادعا کرد که العربیه خواستار سرنگونی‌های هواپیماهای مسافربری قطر است.

براساس قوانین بین‌المللی درباره امنیت حریم هوایی، همه کشورهای دنیا حق دارند در صورت ورود هواپیماهای ناشناس به حریم هوایی‌شان، اقدامات لازم را برای دفاع از خود به کار گیرند.

در گزارشی که هفته گذشته از تلویزیون العربیه پخش شد، موقعیت فرضی ورود یک هواپیمای ناشناس سفید رنگ که هیچ علامت و نامی روی بدنه آن وجود نداشت و اقداماتی که نیروهای دفاع هوایی سعودی در این چنین موقعیت‌هایی باید انجام دهند، بازنمایی شد.

روزنامه ایندپندنت که از روزنامه‌های باسابقه و سرشناس بریتانیا به شمار می‌رود، با دستکاری ویدئوی مذکور، یک هواپیمای خطوط هوایی قطر را جایگزین هواپیمای ناشناس در گزارش العربیه کرده و ادعا کرد که این شبکه تلویزیونی خواستار سرنگونی‌های هواپیماهای مسافربری قطر است.

ایندپندنت همچنین با درهم آمیختن دو تصویر متفاوت، که در یکی از آنها یک جنگنده از یک هواپیمای قطری می‌خواهد که از حریم هوایی غیر مجاز خارج شود و تصویر دیگر که جنگنده‌ای را نشان می‌دهد که یک هواپیمای دشمن را سرنگون می‌کند، تلاش کرد به نسخه دستکاری شده‌ای که از گزارش العربیة ساخته، رنگ و بوی واقعی بدهد.

لازم به یادآوری است تصاویری که ایندپندنت گزارش خود را بر مبنای آن ساخته، در واقع پویانمایی موقعیتی فرضی است که یک هواپیمای ناشناس دشمن پس از نقض حریم هوایی یک کشور دیگر توسط دفاع هوایی آن کشور سرنگون می‌شود. این موضوعی است که در قوانین بین‌المللی مرتبط با امنیت حریم هوایی کشورها، تصریح شده است.

ایندپندنت علاوه بر اینکه ادعا کرد العربیة خواستار سرنگونی هواپیماهای قطری است، این موضوع که مقامات هوایی پادشاهی عربی سعودی، 9 مسیر پرواز اضطراری را در اختیار هوایپماهای قطری قرار داده‌اند، تا در شرایط اضطراری مورد استفاده قرار گیرد، را نادیده گرفت.

این روزنامه بریتانیایی ضمن دستکاری گزارش العربیة، با استناد به توئیت کاربری به نام "آبی"، که هیچ اطلاعاتی درباره او منتشر نشده، ادعا کرد این موضوع باعث ترس و نگرانی مسافران شده است.