.
.
.

زدوخورد در تظاهرات ویرجینیا دستکم یک کشته برجای گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تجمع چند صد ملی‌گرای سفید پوست در روز شنبه 12 اوت 2017 در ایالت ویرجینیای آمریکا، بعد از آنکه یک خودرو به تظاهرکنندگان مخالف این تجمع حمله کرد، به خشونت کشیده شد. در این درگیری‌ها دستکم یک نفر کشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرماندار ایالت ویرجینا، گروه نئونازی را به خاطر برهم زدن آرامش شهر شارلوتزویل مورد سرزنش قرار داد.

ملی‌گرایان سفید پوست نسبت به طرح برداشتن مجسمه یکی از قهرمانان ایالت‌های جنوبی در جنگ داخلی آمریکا اعتراض داشتند و با گروه‌های موافق برداشتن این مجسمه درگیر شدند.

به گفته پلیس یک خودرو به تجمع مردم حمله کرد و یک زن 32 ساله در این حمله کشته شد. بنابر ویدیوهای منتشر شده در اینترنت خودرو به تجمع گروه مخالف ملی‌گرایان حمله کرد و با افراد زیادی برخورد داشت.

مقامات فدرال آمریکا تحقیقات حقوق بشری برای یافتن دلیل مرگ یکی از تظاهر کنندگان، آغاز کردند.

در جریان تلاش‌های پلیس برای مقابله با این خشونت‌ها، یک فروند هلی‌کوپتر سقوط کرد و 2 پلیس ویرجینیا در این سانحه کشته شدند.

تری می‌آلیف، فرماندار ویرجینیا در این ایالت حالت فوق العاده اعلام و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا این خشونت را محکوم کرد.

جنبش سفید‌پوستان برتری‌خواه طی سال‌های گذشته و در جریانات سیاسی آمریکا حضور آشکاری نداشتند، ولی درگیری‌های روز شنبه حضور این جنبش را پررنگ کرده است.

درگیری‌های روز شنبه اولین بحران داخلی دولت جوان ترامپ است. او در واکنش به آن ترامپ گفت: «ما از نزدیک رویدادهای وحشتناک شارلتزویل را دنبال می‌کنیم. ما به شدیدترین وجه این نشانه‌های خشونت و افراط‌گرایی از هر سو محکوم می‌کنیم».

بازپرس شهر شارلتزویل اعلام کرد یک جوان 20 ساله را به جرم حمله با خودرو به جمعیت، بازداشت کرده است. نام این فرد جیمز الکس فیلدز از اهالی ایالت اوهایو است و هنوز مشخص نیست که این فرد چرا روز شنبه در ایالت ویرجینیا بوده است.

در اثر حمله خودرو 9 نفر زخمی شدند که حال 5 نفر از آنها وخیم گزارش شده است.