.
.
.

سخنان اسلام‌ستیزانه، نامزد ایرانی‌الاصل پارلمان آلمان را به دادگاه می‌کشاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنان لاله حاجی‌محمدولی نامزد حزب راست افراطی برای انتخابات پارلمانی آلمان به دلیل "بدتر از طاعون" توصیف کردن اسلام در دادگاه ساربروکن آلمان بررسی می‌شود.

به گزارش دویتچه‌ووله لاله حاجی محمد ولی که نامزد حزب راست‌گرای افراطی "آ اف د" (Alternative für Deutschland) است، در ماه ژوئن 2017 و در کنگره این حزب اسلام را "پدیده‌ای بدتر از طاعون" دانسته و گفته که "مسلمان‌ها هر روز پرقدرت‌تر می‌شوند و بخش‌های بزرگ‌تری از آلمان را تصرف می‌کنند."

به گزارش روزنامه ساربروکن، دادستان این شهر سخنان حاجی‌محمدولی را "اسلام‌ستیزانه" و "آشوب‌برانگیز" توصیف کرده و اعلام کرده که در حال تحقیق در این‌باره است.

بنا به اين گزارش، دادستانی ساربروکن مشغول بررسی این ظن اولیه است که سخنانی که به خانم حاجی‌محمدولی نسبت داده شده‌اند، تا چه اندازه علیه جوامع مذهبی و انجمن‌های ایدئولوژیک بوده وبه چه مقدار تنش‌زاست.

لاله حاجی‌محمدولی زاده تهران است و 35 سال پیش به آلمان آمده و در سال 1988 در این کشور اعلام پناهندگی کرد.

روزنامه ساربروکن همچنین گزارش کرده کریستیان ویرت، کاندیدای اول حزب آ اف د علیرغم اینکه تا کنون درباره این سخنان اظهار موضع نکرده، تلاش کرده فاصله خود را با سخنان حاجی‌محمدولی حفظ کند.

گفتنى است در جولاى سال گذشته ، حادثه هجوم تروريستى مونیخ كه توسط على سنبلى شهروند آلمانی ایرانی ملقب به "ديويد" انجام گرفت مساله تأثير گفتمان نژادپرستانه " فارس ايرانى آريامحور" كه بر ذهنيت برخى مهاجران ايرانى غالب است و بر ضديت با اسلام، عرب‌ها و ترك‌ها تاكيد مى كند، مطرح شد.

اين مساله زمانى پر رنگ شد كه تحقيقات نهادهاى امنيتى آلمان نشان داد كه سنبلى گرايش‌هاى نژادپرستانه "آریایی"، "ضد ترک" و "ضد عرب" داشته و از اینکه به مانند آدولف هیلتر در روز 20 آوریل به دنیا آمده، احساس غرور می‌کرد.

علی سنبلی جوان 18 ساله مقیم شهر مونیخ بود که در عملیات کشتار روز جمعه 22 ژوئیه 2016 به ضرب گلوله 9 نفر را کشت، او در یک خانواده ایرانی متولد شده بود و همیشه از این موضوع که به عنوان ایرانی و آلمانی به "آریایی‌ها" تعلق دارد، احساس غرور می‌کرد.