فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کشورهای آسیای شرقی برنامه تسلیحاتی کره شمالی را محکوم کردند

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  کشورهای شرق آسیا، که برای شرکت در کنفرانس آسه‌آن در شهر مانیل گرد‌آمده‌اند، روز شنبه 5 آگوست 2017، با شدید‌ترین لحن برنامه تسلیحاتی کره شمالی را محکوم کردند و از این کشور خواستند فورا از تحریم‌های بین المللی تبعیت کند.

  اما مقامات حاضر در کنفرانس آسه‌آن گفتند قصد ندارند کره شمالی را از این همایش منطقه‌ای اخراج کنند. در گفتمان آسه‌آن آمریکا، چین، روسیه، ژاپن، کره جنوبی و ۱۰ کشور عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا عضویت دارند.

  آمریکا در سطح جهانی مشغول رایزنی برای منزوی کردن کره شمالی بخاطر برنامه موشکی و اتمی این کشور است و از همایش آسه‌آن خواسته تا این کشور را از این همایش اخراج کند. همایش آسه‌ان در سال ۲۰۰۰ به کره شمالی اجازه حضور دراین گفتمان را داد.

  کشورهای آسه‌آن در بیانیه‌ای «نگرانی عمیق خود را از تشدید تنش در شبه جزیره کره» ابراز داشتند.

  روبسپیر بولیوار، سخنگوی وزارت خارجه فیلیپین گفت کشورهای آسه‌آن مایل نیستند کره شمالی را از این گفتمان اخراج کنند و «می‌خواهند به این کشور بگویند نگران رفتارهایش هستند».

  پس از آنکه کره شمالی در سال ۲۰۰۶ آزمایش اتمی انجام داد، سازمان ملل متحد از این کشور خواست تا برنامه موشکی و اتمی خود را کنار بگذارد. اما این کشور برخلاف این درخواست عمل کرده و برنامه خود را توسعه داده است. سازمان ملل قرار است روز شنبه تحریم‌های شدیدتری را علیه این کشور تصویب کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران