.
.
.

ویدیو...نقطه التقای اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دو اقیانوس اطلس و آرام در نزدیکی جزیره کیپ هورن در منطقه تیرا دل فوئگو به هم می‌رسند. منطقه تیرا دل فوئگو که 48 هزار و 100 کیلومتر مربع مساحت دارد و جزیره اصلی این منطقه که "ایسلا گرانده دو تیرا دل فوئگو" نام دارد، میان دو کشور شیلی و آرژانتین تقسیم شده است.

در این منطقه اقیانوس‌های اطلس و آرام به یکدیگر می‌رسند ولی آب‌های این دو اقیانوس در هم آمیخته نمی‌شوند. اقیانوس‌شناسان دلیل این موضوع را اختلاف درجه شوری آب‌های این دو اقیانوس می‌دانند. علاوه بر درجه شوری، غلظت آب و ساختار زیستی هر کدام از این دو اقیانوس مانع در هم آمیخته شدن آب آنها می‌شود.

اقیانوس آرام بزرگ‌ترین پهنهٔ آبی کره زمین است. گسترهٔ این پهنه 165 میلیون و 721 هزار کیلومتر مربع است که 46 درصد تمام آب‌های روی زمین را شامل می‌گردد و بیش از یک سوم سطح زمین را می‌پوشاند. اقیانوس اطلس نیز پس از اقیانوس آرام، دومین اقیانوس بزرگ جهان به شمار می‌رود از جنوبگان تا اقیانوس منجمد شمالی درازا دارد. مساحت اقیانوس اطلس بیش از 106 میلیون و 400 هزار کیلومتر مربع است.

دریاهای آرافورا، باندا، برینگ، بیسمارک، بوهای، بوهول، کاموتس، سلب، سرام، شیلی، مرجان، چین شرقی، فلورس، هالماهرا، جاوه، کورو، ملوک، فیلیپین، ساوو، ژاپن، اختسک، ستو، سیبویان، سلیمان، چین جنوبی، سولو، تاسمان، ویسایا و دریای زرد بخشی از اقیانوس آرام و دریاهای آدریاتیک، اژه، آلبوران، آرژانتین، بالئار، بالتیک، سیاه، بوتنی، کارائیب، سلتی، بالتیک مرکزی، یونان، ایرلند، لابرادور، لیگور، مرمره، مدیترانه، میرتو، شمال، نروژ، سارگاسو، آزوف، کرت، هبرید، تراکیه و دریای تیرنی بخشی از اقیانوس اطلس به شمار می‌روند.