فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ قانون تحریم‌های جدید ایران و روسیه را امضا کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه 2 اوت، قانون تحریم‎‌های جدید ایران و روسیه را امضا کرد.

  این در حالی است که مجلس سنای آمریکا 27 ژوئیه به طرح جدید تحریم‌های روسیه، ایران و کره شمالی رای داده بود. مجلس نمایندگان دو روز پیش آن یعنی روز 25 ژوئیه، این طرح را تصویب کرده بود.

  تحریم‌های ایران

  طرح یادشده که اکنون به قانون تبدیل شده، تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران را که از قبل اعمال می‌شده، تجمیع کرده است. این قانون، رئیس جمهوری آمریکا را موظف می‌کند که در ظرف 90 روز، سپاه پاسداران، مقامات، نمایندگان و اشخاص وابسته‌اش در خارج از ایران را بنا بر اتهام فعالیت‌های تروریستی تحریم کند.

  در این طرح آمده است: «سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران - و نه فقط نیروی قدس سپاه - مسوول اجرای برنامه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده، حمایت از تروریسم بین‌المللی و برنامه موشکی ایران است».

  پیش‌تر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه گفته بود اگر آمریکا می‌خواهد موضوع تحریم‌های «دفاعی و سپاه را دنبال کند» باید پایگاه‌های خود را تا محدوده هزار کیلومتری اطراف ایران برچیند.

  وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این مصوبه کنگره گفته است که نقض خود توافق هسته‌ای نیست ولی نقض روح برجام است.
  علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم گفته است: «مصوبه آمریکایی‌ها در برگیرنده قسمت اعظم تحریم‌هایی است که در گذشته وجود داشته و در حال حاضر هم وجود دارد».

  اما حسن روحانی رئیس جمهوری ایران پس از امضای طرح در کنگره آمریکا، در سخنانی با تاکید بر اینکه «جمهوری اسلامی ایران مطمئناً در برابر حرکت جدید کنگره آمریکا، عکس‌العمل متقابل نشان خواهد داد»، گفت: «در اولین قدم مجلس شورای اسلامی در این زمینه قدم‌های خودش را برخواهد داشت و هر قدم دیگری هم لازم و مورد نیاز بدانیم برای تقویت و مصلحت کشورمان برداشته و بدون توجه به تحریم‌ها و سیاست‌های آن‌ها به راه خودمان ادامه خواهیم داد».

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (آرشیوی) حسن روحانی رئیس جمهوری ایران (آرشیوی)

  روحانی گفت: «اگر دشمن بخشی از عهد را زیر پا گذاشت ما هم بخشی را زیر پا می‌گذاریم و اگر همه عهد را زیر پا گذاشتند، ما هم عهد را زیر پا خواهیم گذاشت».

  برجام یا همان توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان)، 16 ژوئیه 2015 حاصل شد و یک سال بعد به اجرا در آمد. برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تعلیق درآمد.

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا، از ابتدا موافق توافق هسته‌ای بود و آن را بدترین توافق ممکن نامید. این توافق در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا منعقد شد.

  تحریم‌های روسیه

  در قانون جدید اختیار رئیس‌جمهوری آمریکا برای لغو تحریم‌ها محدود شده و به این ترتیب دست دونالد ترامپ در کاهش یا لغو بعضی از تحریم‌های روسیه بسته‌تر شده است.

  تحریم‌های تازه بر روسیه بابت رفتارش در شرق اوکراین، حمایتش از حکومت بشار اسد در سوریه و اتهام مداخله در انتخابات اخیر آمریکاست. ادعایی که در آخرین هفته‌های دولت باراک اوباما مطرح شد و حالا مجلس نمایندگان و مجلس سنا جداگانه و همین‌طور پلیس فدرال آمریکا در حال تحقیق درباره آن هستند.

  تحریم‌های روسیه محدودیت تازه‌ای بر پروژه های نفت و گاز اعمال می‌کند و بر خط لوله «نورد استریم 2» از روسیه به آلمان اثر می‌گذارد که به همین دلیل باعث نگرانی اروپایی‌ها شده است.

  سرگی ریابکف، معاون وزارت خارجه روسیه، پیش از رای‌گیری کنگره درباره این تحریم‌ها گفته بود که این گونه تدابیر به مثابه «مین خطرناکی» در شالوده روابط دو کشور خواهد بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران