.
.
.

موشک‌های S400 روسیه و نگرانی جدید آمریکا از ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز سه شنبه ۲۷ ژوییه گفت که کشورش با روسیه قرارداد خرید موشک‌های اس۴۰۰ و استقرار آن در ترکیه را امضا کرده است.

این در حالی است که چند روز پیش از این آمریکا نگرانی خود از خرید این موشک‌ها از سوی ترکیه را بیان کرده است.

جوزف دانفورد، رییس ستاد ارتش آمریکا در ۲۲ ژوییه گفته بود که خرید موشک‌های اس۴۰۰ از سوی ترکیه باعث نگرانی آمریکا خواهد شد.

آمریکاییان توضیح نداده‌اند که چرا این خرید باعث نگرانی این کشور شده است، ولی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت ترکیه باید در باره این خرید توضیح دهد.

جف دیویس، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در باره نگرانی این کشور از خرید موشک‌های اس۴۰۰ از سوی ترکیه گفت کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو باید «با یکدیگر سازگار» باشند. به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، سخنان دیویس با این گفته جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا سازگار نیست که گفته بود دولت ترکیه در خرید موشک‌های روسی مختار است.

اردوغان: موشک‌های روسی وارد ترکیه می‌شوند

اردوغان روز سه شنبه اعلام کرد با روسیه توافق کرده تا این موشک‌ها وارد ترکیه شوند. اما مقامات ترکیه حاضر نشدند در باره جدول زمانی این خرید و یا نهایی شدن آن اظهارنظری بکنند.

اردوغان در پاسخ به این پرسش که آمریکا از خرید نگران است گفت: «چرا آنها نگران هستند؟ ما موشک‌های اس۴۰۰ را در ترکیه خواهیم دید و در ساخت آن مشارکت خواهیم کرد».

اعلام خبر خرید این موشک‌ها از سوی ترکیه چند روز بعد از آن منتشر می‌شود که این کشور نقشه پایگاه‌های آمریکا در سوریه را منتشر کرد.

آمریکا از انتشار این نقشه از سوی خبرگزاری رسمی آناتولی ابراز ناراحتی کرد و گفت که انتشار جزییات ۱۰ پایگاه آمریکا در سوریه می‌تواند جان سربازان آمریکایی و ائتلاف را به خطر بیاندازد.

دو کشور آمریکا و ترکیه در باره رابطه واشنگتن با بعضی نیروهای کرد در سوریه و تامین تسلیحاتی و آموزشی آنها با یکدیگر اختلاف دارند.

دو برخورد برای دادن اطمینان به ترکیه

بعد از انتشار نقشه پایگاه‌های آمریکا در سوریه از سوی خبرگزاری آناتولی، دولت آمریکا ۲ برخورد را با ترکیه اتخاذ کرد.

در برخورد اول خبرگزاری رویترز روز شنبه اعلام کرد ریموند توماس، فرمانده عملیات ویژه ارتش آمریکا از گروه «یگان‌های مدافع خلق کرد» خواسته تا نام خود را به «نیروهای سوریه دموکراتیک» تغییر دهد زیرا این نام نگرانی ترکیه را به همراه داشته است.

در برخورد دوم، جوزف دانفورد، رییس ستاد ارتش آمریکا به ترکیه اطمینان داد «هر راه حل سیاسی و نظامی در سوریه منافع امنیتی ترکیه را در نظر خواهد گرفت».

آنکارا گروه «یگان‌های مدافع خلق کرد» سابق و «نیروهای سوریه دموکراتیک» کنونی را شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان می‌داند که در خاک ترکیه دست به عملیات نظامی می‌زند. ترکیه از آن نگران است که کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به نیروهای سوریه دموکراتیک منجر به استفاده از این سلاح‌ها در خاک ترکیه بشود.