.
.
.

ویدیو؛ پرواز یک ماهی در آسمان برای شکار ماهی دیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عکاس اسپانیایی توانست در سواحل مصری دریای مدیترانه، تصویری از یک ماهی تن ثبت کند که برای شکار یک ماهی کوچک دیگر، از آب خارج شده و در آسمان به پرواز در می‌آید.

تصویری که عکاس یک پایگاه اینترنتی متخصص در امور دریاها ثبت کرد، یک ماهی تن بزرگ را نشان می‌دهد که برای یک یک ماهی کوچکتر به آسمان پریده و لحظاتی بعد دوباره به دریا بازگشت.

سید محمود، کارشناس محیط زیست و دریا در این‌باره به "العربیة.نت" گفت: «ماهی بزرگ‌تر از نوع ماهی تن باله آبی است که از ماهی‌های کوچکتر و به ویژه ساردین تغذیه می‌کند. ماهی کوچک موجود در تصویر نیز از نوع ساردین است.»

به گفته این کارشناس محیط زیست دریایی ماهی تن معمولا منتظر تجمع ساردین‌ها می‌شود تا شکار آنها آسان‌تر شود. در برخی حالات ماهی‌های تن ناچار می‌شود ساردین‌ها را تعقیب کنند و در این میان ساردین نیز برای نجات جان خود بیرون از آب می‌پرد. ماهی تن باله‌های خود را به کار گرفته و به دنبال ساردین‌ها از آب خارج شده و به آسمان می‌پرد. البته این پرواز چندان طولانی نخواهد بود و ماهی تن لحظاتی بعد دوباره به آب بازخواهد گشت.

سید محمود افزود: «در این تعقیب و گریزها معمولا ساردین‌ها در نهایت طعمه ماهی‌های تن خواهند شد.»

ساردین و تن از ماهی‌هایی هستند که در بازار مصر هواداران بسیاری دارند. اگر چه به دلیل گرانی قیمت، شهروندان مصری از خرید این ماهی‌ها امتناع کردند، لیکن در ماه می 2017 به دستور دولت، صادرات این ماهی‌ها ممنوع شده و صیادان مصری ملزم شدند صید خود را در بازارهای محلی به فروش برسانند. در حال حاضر به طور متوسط و بسته به حجم ماهی، هر کیلو ساردین بین 20 تا 40 جنیه مصر قیمت دارد. بهای هر کیلو ماهی تن نیز از 25 جنیه آغاز می‌شود.