.
.
.

وزارت امور خارجه آمریکا استعفای رکس تیلرسون را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 25 ژوئیه 2017 ضمن تکذیب اختلافات موجود در کاخ سفید، اعلام کرد رکس تیلرسون تصمیمی برای استعفا ندارد.

رکس تیلرسون از زمان در دست گرفتن سکان دستگاه دیپلماسی آمریکا به دلیل برنامه‌هایش برای کاهش 30 درصد از 70 هزار کارمند وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین به دلیل حجم اندک اظهارنظرهایش مورد انتقاد قرار گرفت.

پیش از این شبکه سی‌ان‌ان از تصمیم تیلرسون برای ترک وزارت امور خارجه در پایان سال جاری خبر داده بود. هذر نویرت، سخنگوی وزارت امور خارجه این موضوع را به شدت تکذیب و این اطلاعات را «دروغین» توصیف کرد. او گفت که با وزیر امور خارجه صحبت کرده و تیلرسون تصمیم دارد در وزارت امور خارجه بماند.

نویرت افزود: « کارهای زیادی برای انجام داریم و او [تیلرسون] نیز این موضوع را می‌داد. او تماما مشغول این کارهاست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره برنامه کاری سبک تیلرسون گفت که وزیر امئر خارجه آمریکا «مرخصی کوتاه مدت» گرفته است.

او در ادامه با اشاره به سفر رکس‌تیلرسون به نشست گروه 20، ترکیه، اوکراین و کشورهای خلیج گفت: «کارهای زیادی داشتیم. همانطور که همه می‌دانید او به تازگی از یک سفر خارجی طولانی برگشته است. او حق دارد چند روی استراحت کند».

کماکان بسیاری از پست‌ها در سفارتخانه‌های آمریکا و همچنین مناصب اداری خالی مانده است و دیپلمات‌ها و کارشناسان بیم این را دارند که در فهرست کاهش نیروها قرار داشته باشند.

سی‌ان‌ان پیش از این از بروز اختلافات روزافزون درباره سیاست آمریکا در قبال ایران، در وزارت امور خارجه این کشور خبر داده بود.

مجله فارین پالیسی نیز روز دوشنبه 17 ژوئیه 2017 گزارش کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه این کشور را از پرونده هسته‌ای ایران کنار گذاشته و به جای گروهی از مقامات شورای عالی امنیت ملی را مسئول رسیدگی به این پرونده کرد. این اقدام ترامپ گامی در راستای آماده‌سازی برای کنار گذاشتن توافق هسته‌ای با ایران تلقی شد.

دونالد ترامپ برای داشتن آزادی عمل بیشتر در زمینه رسیدگی به توافق هسته‌ای با ایران، رکس تیلرسون را از تیم رسیدگی به این پرونده کنار گذاشته و این کار را به تعدادی از مسئولان مورد اعتماد خود در کاخ سفید سپرد.

به گزارش فارین‌پالیسی تیم جدید شامل تعدادی از مقامات شورای عالی امنیت ملی از جمله درک هارفی، مشاور ارشد امور خاورمیانه، جویل رایبرن، مسئول امور عراق، ایران، سوریه، لبنان و مایکل آنتون، مسئول ارتباطات استراتژیک و همچنین ویکتوریکا کوتس، معاون مایکل آنتون است.

تصمیم کنار گذاشته شدن رکس تیلرسون از سوی دونالد ترامپ، پس از ماه‌ها کشمکش درباره پرونده هسته‌ای ایران و تاثیر آن بر امنیت ملی آمریکاست. ناکامی تیلرسون در ارائه پاسخ‌های مناسب، دلیل کافی در اختیار ترامپ گذاشت تا با سپردن این پرونده به گروه جدید، رکس تیلرسون را کنار بگذارد.