.
.
.

مناطق کم تنش سوریه احتمالا شامل حمص خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت روسیه چهارشنبه 26 ژوئیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که اجرای توافق مناطق کم‌تنش در سوریه طی 2 هفته آینده گسترده‌تر شده و دو منطقه دیگر را نیز شامل خواهد شد.

پیش از این و در روز 9 ژوئیه، روسیه اعلام کرده بود بر سر ایجاد مناطق کم تنش در سوریه توافق شده و استان‌های السویدا، درعا و القنیطره در جنوب غرب کشور را شامل می‌شود.

روس‌ها همچنین پیش از روشن شدن جزییات توافق مناطق کم تنش،، غوطه شرقی در حومه دمشق را نیز از تاریخ 22 ژوییه جزو این مناطق اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه 19 ژوییه گفت که احتمالا مناطق تازه‌ای در سوریه از جمله حمص هم زودی به عنوان مناطق کم تنش اعلام شوند. اما 3 روز بعد مسکو ضمن اعلام غوطه شرقی به عنوان منطقه کم تنش هیچ اشاره ای به حمص نکرد.

برقراری منطقه کم تنش در مصر، اقدام دشواری است، زیرا در درجه نخست، استان حمص یک چهارم کل سوریه است، دوم اینکه این استان با عراق، اردن و لبنان هم مرز است و سوم، استان حمص در میانه شهرهای دمشق، دیرالزور، رقه، حما و طرطوس قرار دارد. علاوه بر این حضور نظامی ایران در این استان بسیار سنگین است و از نظر استراتژیک این استان در مجاورت دیرالزور و مرز عراق در شرق و منطقه القصیر در کنار مرز لبنان در غرب واقع شده است.

شبه نظامیان ایرانی در حمص حضور سنگینی دارند و در سراسر این استان پراکنده هستند. ایران این استان سوریه را به پایگاه اصلی نیروهای خود تبدیل کرده تا بتواند خط نفوذ تهران به عراق، سوریه و لبنان را تکمیل کند.

بعد از اخراج شبه نظامیان ایرانی و از جمله حزب الله لبنان از مناطق کم تنش در جنوب غربی سوریه، این شبه نظامیان به منطقه ارتباطی حمس با لبنان منتقل شده‌اند.

لاوروف 19 ژوییه گفت احتمالا مناطق جدید امن شامل غوطه شرقی و حمص به زودی اعلام خواهند شد. اما چند روز بعد فقط غوطه شرقی به عنوان منطقه کم تنش اعلام شد. در همین حال شبه نظامیان حزب‌الله نبرد برای کنترل منطقه عرسال در لبنان را آغاز کردند که به گفته بسیاری از تحلیلگران جنگ عرسال در ارتباط با اعلام غوطه شرقی به عنوان منطقه کم تنش است.

شبه نظامیان وابسته به ایران شامل «النجبا، حیدریون، لواء الباقر، کتائب امام علی» و همچنین شماری از نیروهای نظامی رژیم ایران در منطقه‌های «جبل المکحول، الهیل، الصفا» و توابع شهر تدمر (پالمیرا) مستقر هستند.

حمص برای تمام طرف‌های درگیر در بحران سوریه مهم است. این شهر «پایتخت انقلاب» نامیده شده و مرکز قیام علیه رژیم بشار اسد بوده است.

حمص مرکز اصلی شبه نظامیان ایرانی، نیروهای روسیه، شبه نظامیان داعش و نیروهای رژیم اسد است که از جنوب و شرق در حال پیشروی هستند. به نظر می‌رسد استان حمص که یک چهارم کل سرزمین سوریه را تشکیل می‌دهد، از مکانیزم‌های نظارتی پیشنهادی روسیه دور مانده است.

کارشناسان می‌گویند اعلام حمص به عنوان منطقه کم تنش به دلیل حضور سنگین نظامی ایران به مشکل برخورد خواهد کرد، به ویژه آنکه بعد از اخراج ایرانیان از منطقه جنوب غربی سوریه، روسیه ممکن است مناطق مرزی حمص با لبنان را به عنوان جایزه به ایران واگذار کند.