فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اختلاف آلمان و ترکیه ماموریت ناتو را تهدید می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تلاش می‌کند تا اختلاف میان آلمان و ترکیه را حل کند تا این اختلاف‌ها در برابر عملیات ضد تروریستی این پیمان در خاورمیانه ایجاد مانع نکند.

  در صورتی که قانونگذاران آلمانی نتوانند از نیروهای نظامی این کشور مستقر در پایگاه هوایی قونیه در مرکز ترکیه بازدید کنند، پروازهای تجسسی ناتو از این پایگاه متوقف خواهد شد.

  ماه گذشته در پی جلوگیری از بازدید قانونگذاران آلمانی، برلین عملیات خود در پایگاه اینجرلیک ترکیه را متوقف کرد و این عملیات را به اردن انتقال داد.

  کشورهای دیگر عضو ناتو، همچون هلند، آمریکا و اتریش هم با ترکیه مشکل دارند و روابط بین 29 عضو این پیمان تیره شده است.

  به گزارش خبرگزاری‌ها یک مقام ناتو گفت جانس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو هفته گذشته با وزیران خارجه آلمان و ترکیه دیدار کرد تا در این مورد به توافقی برسد.

  روز دوشنبه 24 ژوئیه ناتو اعلام کرد قرار است قانونگذاران آلمانی تحت پوشش این سازمان و در زیر پرچم ناتو از پایگاه هوایی قونیه بازدید کنند. قانونگذاران آلمانی از این موضوع استقبال کردند، اما مقامات ترکیه حاضر نشدند در این باره اظهار نظر کنند.

  ترکیه از اعضای قدیمی پیمان ناتو است و دومین ارتش قوی این سازمان بعد از آمریکا را دارد. مرز مشترک ترکیه با سوریه، این کشور را در خط مقدم جنگ با داعش قرار داده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران