.
.
.

آمریکا بر منسجم بودن موضع خود در برابر قطر تاکید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیش از تلاش اروپایی‌ها برای پایان دادن به بحران قطر با کشورهای عربی چهارگانه (مصر، سعودی، امارات و بحرین) تلاش آمریکایی‌ها برای حل این بحران که با سفر رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، انجام شد، بی نتیجه بود.

عدم تبلور یک راه حل برای بحران قطر با تناقضی که در اظهارات وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهوری این کشور ظاهر شد، آشکار بود. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، به طور آشکار، روشن و صریح از قطر خواست تا تامین مالی تروریسم را متوقف کند.

موضع ایالات متحده در برابر حمایت قطر از تروریسم در اظهارات دونالد ترامپ مشخص بود او در این زمینه بسیار جدی بود. رئیس جمهوری آمریکا بحران قطر را آغاز پایان دادن به کمک‌ مالی به تروریسم و متوقف کردن تبلیغ و نشر گفتمان تروریستی در منطقه است.

ترامپ گفت:«با تیلرسون وزیر خارجه، ژنرال‌ها و نظامیان ارتش آمریکا تصمیم گرفتیم که به قطر بگویم که زمان کمک مالی به تروریسم به پایان رسیده است ».

اما به نظر می رسد که بقیه اعضای دولت ترامپ نقش مختلفی را در این زمینه ایفا می‌کنند مثلا جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا از تعهد به همکاری با قطر و تعمیق همکاری‌های استراتژیک با دوحه سخن می‌گوید و رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا از طرف‌ها عربی می خواهد که تنش‌ها را افزایش ندهند با این همه ایالات متحده اعلام کرده که موضع واشنگتن از بحران قطر یکسان و منسجم است.

ایالات متحده معتقد است که تلاش های این کشور برای پایان دادن به اختلاف میان همپیمانان خود، به ثمر رسیده است و پیام اخیر امیر قطر و وعده‌های مبارزه با تروریسم او نشانه ای از تغییر خط مشی این کشور است. قطر با امضای تفاهم نامه جدیدی با آمریکا وعده داده که در امور این کشورها دخالت نکند و حاکمیت ساسی آنها را محترم شمارد. آمریکایی ها می گویند آنها بر عملکرد دوحه نظارت خواهند کرد.

در حال حاضر آمریکایی‌ها امیدوارند که بتوانند با یک سنگ دو نشانه را هدف قرار دهند یکی با فشار بر قطر از تامین مالی تروریسم جلوگیری کنند و دوم اینکه با وساطت بتوانند انسجام شورای همکاری خلیج را حفظ کنند.