.
.
.

وزارت دادگستری آمریکا بازار سیاه اینترنتی «AlphaBay» را بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد بازار سیاه اینترنتی «آلفابی» را با همکاری طرف‌های بین المللی بسته است. سایت آلفابی متهم است که در تجارت جهانی مواد مخدر، اسلحه، ابزارهای هک کامپیوتری و دیگر کالاهای چاقاق دست داشته است.

مقامات آمریکایی گفتند بستن شبکه آلفابی بزرگترین عملیات جنایی در شبکه اینترنتی سیاه بوده و این سایت فقط قابل دسترسی از طریق نرم‌افزارهای خاص و ورود به فقط بصورت گمنام امکان پذیر بوده است.

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا گفت سایت آلفابی به کاربران اجازه می‌داد تا به خرید و فروش مواد مخدر از جمله فنتانیل و هرویین بپردازند و این وبسایت عاملی مهم در اشاعه اعتیاد در آمریکا بوده است.

سشنز گفت: «شبکه سیاه جایی برای پنهان شدن نیست. این یکی از بزرگترین عملیات جنایی در سال جاری است و یکی از بزرگترین شبکه ها خرید و فروش بسته شد».

به گزارش رویترز، این اقدام ضربه بزرگی به تجارت بین المللی مواد مخدر وارد می‌کند که در سال های اخیر بیشتر دادوستد آن از طریق اینترنت انجام می‌شده است.

سایت آلفابی در ابتدای ماه جاری از شبکه خارج شد و کاربران بر این باور بودند که این سایت توسط مقامات بسته شده است. سایت آلفابی بزرگترین سایت اینترنتی خرید و فروش مواد مخدر بوده که حجم معاملات روزانه آن به صدهاهزار دلار می‌رسید.

وزارت دادگستری آمریکا گفت که طرف‌های بین المللی بازارچه اینترنتی «هانسا مارکت» در کشور هلند را نیز بسته اند. آلفابی و هانسا مارکت ۲ سایت مهم خریدوفروش مواد مخدر در جهان بودند که سرور‌های آنها در کشورهای تایلند، لیتوانی، کانادا، بریتانیا و فرانسه بوده است.

الکساندر کاسز، بنیانگذار سایت آلفابی، شهروند کشور کاناداست که در تاریخ ۵ ژوییه به درخواست مقامات آمریکایی در تایلند دستگیر شد.

به گزارش مقامات دادگستری آمریکا کاسز، که ۲۵ سال سن داشت، هنگام بازداشت در تایلند خودکشی کرده است. او هنگام دستگیری متهم به توزیع مواد مخدر، سرقت هویت، پولشویی و دیگر جرائم بود.