.
.
.

یک شرکت در دبی خالق بزرگترین گنبد گردان جهان در مکه مکرمه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک شرکت فن‌آوری در دبی که در ساخت سقف پرنده شرکت اَپل مشارکت داشته به تلویزیون العربیه گفت اکنون پروژه دیگری برای ساخت بزرگترین گنبد گردان جهان در مکه مکرمه را در دست دارد.

شرکت Primier Composite Technologies (PTC) اخیرا در پروژه ساخت سقف بشقابی سالن «تاتر استیو جابز» در محل شرکت اپل در کالیفرنیا مشارکت داشته است.

بعد از آنکه این شرکت برای ساخت بزرگترین سقف فیبر کربنی آزاد جهان، که قرار است به زودی از سوی شرکت اپل اعلام شود، در صدر اخبار قرار گرفت، اکنون در کار ساخت «بزرگترین گنبد گردان» در شهر مقدس مکه می‌باشد.

این گنبد قرار است برفراز صحن داخلی مسجد الحرام قرار بگیرد. این گنبد گردان ۳۸ متر قطر دارد و بر یک سیستم متحرک سوار خواهد شد که دو لایه زیرین گنبدی و لایه فوقانی پوششی خواهد داشت.

گبی بوم، معمار اصلی شرکت PCT به العربیه گفت: «در شب شما معمولا هوای ملایمی دارید که اجازه تبادل هوای عادی بدون دستگاه‌های خنک کننده را به شما می‌دهد» و به همین دلیل این گنبد متحرک خواهد بود.

این تنها پروژه شرکت PCT در شهر مکه مکرمه نیست. این شرکت خالق یک راهروی هوایی است که از فیبر کربنی ساخته شود و بزرگترین درنوع خود در جهان است.

این شرکت سقف ایستگاه شهر مدینه منوره را هم ساخته است که قطار سریع‌السیر مدینه- مکه در آن توقف خواهد کرد.