.
.
.

با وجود مخالفت‌ها؛ دولت ترامپ به توافق هسته‌ای رای مثبت داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بسیاری از شخصیت‌های برجسته سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، از تصمیم دولت ترامپ برای متعهد ماندن به توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کردند. دولت آمریکا سه‌شنبه 18 ژوئیه 2017 اعلام کرد به کنگره این کشور خبر خواهد که به توافق هسته‌ای با ایران متعهد می‌ماند.

جان بولتون، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل و کسی که از او به عنوان یکی از گزینه‌های وزارت امور خارجه دولت ترامپ یاد می‌شد، گفت: «ترامپ باید همین الان توافق هسته‌ای را کنار بگذارد." به باور بولتون ایران این توافق را نقض کرده و بیش از مقدار مجاز، اورانیوم و آب سنگین در اختیار دارد. ایران همچنین کوشید مواد با کاربردهای دوگانه که می‌توانند در تکنولوژی‌های موشکی و اتمی مورد استفاده قرار گیرد، از بازار بین‌المللی بخرد. این کشور در مسیر بازرسی‌های بین‌المللی نیز سنگ‌اندازی کرد.

اختلافات در واشنگتن

درباره شیوه برخورد با ایران، اختلافات زیادی در جناح‌های سیاسی آمریکا وجود دارد. این موضوع به زمانی برمی‌گردد که آمریکا در حال مذاکره با ایران بود و این موضوع سبب شد دولت اوباما با موافقان این توافق به ویژه در میان دموکرات‌ها و با مخالفان آن، به ویژه در میان جمهوری‌خواهان روبرو شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا در خلال مبارزات انتخاباتی خود به شدت از توافق هسته‌ای انتقاد کرده و گفت که برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای از روی ایران، به این کشور فرصت تامین مالی فعالیت‌های تروریستی را می‌دهد. او وعده داد این توافق را تصحیح کند و بارها از تعابیری چون "پاره کردن توافق" و " از کار انداختن آن" استفاده کرد. او در سخنرانی‌های مکرری گفت که ایران حامی اول تروریسم در جهان است.

اعلام تعهد به توافق هسته‌ای یک روز پس از گفتگوهای داخلی دولت آمریکا و انتشار خبرهایی درباره کنار گذاشته شدن این توافق از سوی ترامپ، صورت گرفت. مقامات دولت آمریکا به روزنامه‌نگاران گفتند که دولت این کشور در حال تعدیل این توافق است زیرا که ایران "روح توافق را نقض کرده است."

به گزارش برخی منابع خبری، رئیس‌جمهوری آمریکا در جلسه اعضای شورای امنیت ملی برای بررسی موضوع بازبینی توافق هسته‌ای شرکت کرد. به گزارش نیویورک تایمز، دونالد ترامپ خواستار لغو این توافق بود، لیکن بزرگان دولت او از جمله، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه، جمیس ماتیس، وزیر دفاع، ژنرال جان دانفورد، رئیس ستاد مشترک و اچ آر مک‌مستر، مشاور عالی امنیت ملی، از ترامپ خواستند به این توافق متعهد بماند.

تحریم‌های جدید

صبح روز سه‌شنبه 18 ژوئیه 2017، وزارت خزانه‌داری آمریکا با تاکید بر سیاست "مقابله با اقدامات ایران" تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کرد. سخنگوی این وزارتخانه گفت: «ایالات متحده کماکان درباره اقدامات ایران در سرتاسر خاورمیانه که ثبات و توسعه منطقه‌ای را تهدید می‌کند، نگران است.»

هیثر نوارت، حمایت حزب الله لبنان، حمایت از رژیم بشار اسد، ارسال تسلیحات پیشرفته به حوثی‌ها، که می‌تواند امنیت کشتیرانی در دریای سرخ را تهدید کند و می‌تواند علیه پادشاهی عربی سعودی به کار گرفته شود و همچنین بهبود موشک‌های قاره‌پیما را بخشی از اقدامات ایران برشمرد که در سرتاسر خاورمیانه که ثبات و توسعه منطقه‌ای را تهدید می‌کند.

تحریم‌های جدید شامل افراد و نهادهای یرانی و خارجی می‌شود که به ایران کمک می‌کند موادی را که می‌تواند در برنامه موشکی و یا برنامه هسته‌ای این کشور به کار رود، قاچاق کند. نکته قابل توجه وجود افرادی در لیست تحریم‌هاست که واشنگتن می‌گوید آنها رهبری اقدامات خلافکارانه را از درون ایران بر عهده دارند. 18 شخص و نهاد در این فهرست قرار دارند که در چین فعالیت دارند ولی از سوی ایران برای عملیات قاچاق به کار گرفته شده‌اند.

بازبینی مستمر

در بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه آمریکا صادر کرد، آمده است که دولت آمریکا دائما در حال بازبینی کلی سیاست‌های خود در قبال ایران است. هیثر نوارت در این‌باره گفت: «در خلال این بازبینی‌های مکرر، ایالات متحده آمریکا به شدت با اقدامات خبیث ایران در منطقه مقابله خواهد کرد.»

سناتور کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نیز به تحریم‌‌های جدید اشاره کرد و آنها را نشانه عزم جدی ترامپ برای مقابله با تهدیدات ایران به شکل استراتژیک و فعال توصیف کرد. با اینحال جان بولتون خواستار این موضوع شد که دولت ترامپ کنار گذاشتن این توافق را در راس اولویت‌های خود قرار دهد.