.
.
.

رویارویی چین و هند در کوه‌های هیمالیا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چین از هند خواست هرچه زودتر نیروهای خود را از منطقه مورد اختلاف مرزی میان دو کشور در کوه‌های هیمالیا را خارج کند. چین اخیرا یک رزمایش نظامی با سلاح‌های حقیقی در این منطقه انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لو کانگ سخنگوی وزارت خارجه چین سه‌شنبه 18 ژوئیه گفت که نیروهای هندی باید منطقه را ترک کنند تا از «افزایش تنش» جلوگیری شود.

لو افزود: «ما بارها گفته‌ایم امیدواریم که طرف هندی متوجه حساسیت موضوع بشود و فورا نیروهای خود را از این منطقه مرزی خارج کند».

چین و هند اکنون یک ماه است که در این منطقه مرزی با یکدیگر سرشاخ شده‌اند و مقامات دو طرف از امکان زدوخورد سخن می رانند. در سال 1962 دو کشور در این منطقه جنگ خونینی داشتند که چندین هزار کشته برجای گذاشت.

سخنان لو در حالی ایراد شده که هفته گذشته تلویزیون دولتی چین واحدهایی از ارتش این کشور را نشان داد که در این منطقه رزمایشی با مهمات جنگی اجرا کردند.

این منطقه مرزی در جنوبی‌ترین بخش تبت در منطقه‌ای قرار دارد که کشور بوتان نسبت به آن ادعای ارضی دارد. بوتان و هند متحد یکدیگر هستند.

قرار است که مشاور امنیت ملی هند 27 و 28 ژوییه هنگام سفر به چین برای شرکت در اجلاس 5 کشور برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی موسوم به «بریکس» موضوع این منطقه مرزی را با مقامات چینی مورد بحث قرار دهد.

احساسات ملی در دو طرف مرز نسبت به این منطقه بسیار بالاست و هیچ یک از طرفین حاضر به کوتاه آمدن در این باره نیست. هند و چین دو کشور اتمی هستند که 3500 کیلومتر مرز مشترک با یکدیگر دارند.