.
.
.

دستگیری بی‌رحمانه جوان پناهجوی سوری در لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نهاد مشنوق، وزیر کشور لبنان اعلام کرد، افرادی که یک جوان پناهجوی سوری را آزار داده بودند، دستگیر شدند.

پیش از این ویدئوی در فضای مجازی منتشر شده بود که نشان می‌داد چند مرد لبنانی، یک جوان پناهجو را به این دلیل که اهل سوریه است، کتک می‌زنند.

براساس آنچه در این ویدئو دیده می‌شود، این افراد علاوه بر کتک زدن این پناهجوی سوری، به شکل تحقیرآمیز با الفاظ ناشایست به او اهانت می‌کنند.

این اتفاق که گمان می‌رود 17 ژوئیه 2017 رخ داده باشدف بخشی از کنش‌هایی است که علیه پناهجویان سوری در لبنان صورت می‌گیرد. موضوع پناهجویان سوری در لبنان به یکی از پیچیده‌ترین موضوعات این کشور تبدیل شده و در هفته‌های گذشته ویدئوهای متعددی از رفتارهایی علیه پناهجویان سوری که "نژادپرستانه" توصیف شده‌اند، منتشر شد.

حمله ارتش لبنان به اردوگاه پناهجویان عرسال نیز سوالات متعددی درباره اینکه آیا ارتش لبنان حق هجوم به اردوگاه و بازرسی آن را داشته یا خیر، شیوه‌های این هجوم و بازرسی و همچنین سرنوشت بازداشت‌شدگان مطرح کرد.

سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان، روز سه‌شنبه 18 ژوئیه 2017 اعلام کرد که ارتش این کشور عملیاتی در منطقه جرود عرسال در شمال شرق لبنان و در مرزهای این کشور با سوریه انجام خواهد داد و دولت در زمینه این پرونده امنیتی به ارتش اختیار تام داده است.

سعد الحریری که در پارلمان لبنان سخن می‌گفت، تاکید کرد در زمینه این عملیات هماهنگی میان ارتش لبنان و نیروهای رژیم بشار اسد صورت نگرفته است.

میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان نیز تلاش کشورش برای بازگرداندن پناهجویان سوری به این کشور را نتیجه عدم توان لبنان برای تحمل مشکلات بیشتر اعلام کرد. او همزمان درباره نتایج نفرت‌‌پراکنی میان دو ملت سوریه و لبنان هشدار داد.

گروه‌های مختلف لبنانی درباره شیوه معالجه موضوع پناهجویان سوری، با یکدیگر اختلاف نظر دارد. حزب‌الله لبنان خواهان گفتگوی مستقیم با رژیم بشار اسد برای برگرداندن پناهجویان است، در حالی که گروه‌های 14 مارس و در راس آنها جریان المستقبل گفتگوی مستقیم با نظام اسد را رد کرده و خواستار بازگشت پناهجویان از طریق سازمان ملل هستند.