.
.
.

آمریکا: ایران همچنان بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا، چهارشنبه 19 ژوئیه در گزارشی تاکید کرد که ایران همچنان به اجرای نقش خود به عنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان، ادامه می‌دهد.

این گزارش پس از آن منتشر می‌شود که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، ضمن تاکید بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، تحریم‌هایی علیه این کشور به خاطر فعالیت‌های دیگرش از جمله در زمینه موشکی، اعمال کرد.

به گزارش العربیه، وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش خود ادامه داد که ایران در سال 2016، همچنان در صدر کشورهای حامی تروریسم در جهان بود و این کمک‌ها از راه سپاه پاسداران به حشد الشعبی در عراق، حوثی‌ها در یمن و حزب‌الله در لبنان و سوریه می‌رسد.

این گزارش، حزب‌الله لبنان را به ایفای نقش اصلی در پشتیبانی از نظام سوریه در «جنایت‌هایی که مرتکب شد» متهم کرد.

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، به قطر هم پرداخت و تاکید کرد که حامیان تروریسم در این کشور، همچنان از سیستم مالی آن، بهره می‌برند.

گزارش آمریکایی می‌گوید که قطر پس از امضای تفاهم‌نامه‌ای با واشینگتن، تلاش می‌کند در زمینه مبارزه با تروریسم، پیشرفت کند، اما حامیان مالی تروریسم در قطر هم‌چنان می‌توانند از سیستم مالی این کشور برای پشتیبانی از تروریسم، عبور کنند.

این گزارش، گروه‌های داعش و القاعده و گروه‌هایی که از سوی تهران حمایت می‌شوند از جمله حزب‌الله را، تهدید نخست برای کشور آمریکا دانست.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیش از این در توئیر نوشته بود که «قطر پیشینه‌ای دراز مدت در پشتیبانی از تروریسم در سطح عالی دارد. با فرماندهان نظامی و مسئولان بر ضرورت جلوگیری از حمایت قطر از تروریسم به توافق رسیدم. اکنون زمان آن را رسیده تا قطر از پشتیبانی از تروریسم دست بکشد».

ترامپ از قطر خواست دست از پشتیبانی از گروه‌هایی بر دارد که اقدام‌های تروریستی می‌کنند. او همچنین از قطر خواست کشوری مسئول باشد و فورا تلاش بیشتری برای مبارزه با تروریسم از خود نشان دهد.

نقش تاثیرگذار سعودی در مبارزه با تروریسم

از سویی گزارش وزارت امور خارجه آمریکا، از سعودی و ادامه روابط نزدیکش با آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم، تمجید کرد.

در این گزارش آمده که سعودی، عضوی اصلی و فعال در ائتلاف بین‌الملل علیه داعش خواهد ماند و سعودی به همراه ایالات متحده و ایتالیا، کارگروه ویژه‌ای در زمینه مبارزه با کمک رسانی به تروریسم، اداره می‌کند.

بنا بر ان گزارش، سعودی که در معرض چندین حمله از سوی داعش و القاعده قرار گرفته، به تقویت توانمندی‌ها و مدرن سازی ابزارهای خود برای مقابله با اقدام‌های تروریسمی در سرزمینش، ادامه می‌دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا، از نقش سعودی در مبارزه با تروریسم و تندروی در همه زمینه‌های قانونی و قانون‌گذاری و پایه گذاری سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در زمینه مبارزه با حامیان مالی تروریسم، تقدیر کرد.