.
.
.

ترامپ قرارداد اتمی ایران را حفظ و تهدید به تحریم‌های جدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آمریکایی دوشنبه شب گفت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا قرارداد اتمی با ایران را حفظ می‌کند و از وعده‌های انتخاباتی خود در مورد لغو این قرارداد که ۲ سال پیش ۶ قدرت جهانی با ایران امضا کردند صرفنظر کرد. اما ترامپ تهدید کرده تحریم‌های جدید غیراتمی در ارتباط با برنامه نظامی ایران وضع خواهد کرد.

این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت دولت ترامپ معتقد است ایران به قرارداد اتمی که در ۱۴ ژوییه ۲۰۱۵ بین این کشور و ۶ قدرت جهانی و در دوران باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا به امضا رسید پایبند است و آمریکا تحریم‌های جدید در ارتباط با برنامه اتمی این کشور وضع نخواهد کرد.

با این همه این مقام آمریکایی گفت دولت آمریکا در نظر دارد ایران را در ارتباط با برنامه موشکی و قایق‌های تندرو مورد تحریم قرار دهد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفت رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به زودی بیانیه‌ای در باره قرارداد اتمی با ایران منتشر خواهد کرد. ترامپ این قرارداد را «بد» خوانده بود.

وزارت خارجه آمریکا می‌بایست هر ۹۰ روز یکبار به کنگره آمریکا نسبت به پایبندی ایران به این قرارداد اطلاع دهد.

آمریکا: ایران منشا تهدید است

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام آمریکایی گفت اگرچه ایران به قرارداد اتمی پایبند است، اما به گفته رکس تیلرسون، وزیر خارجه این کشور «ایران هنوز تهدیدی جدی برای منافع آمریکا و ثبات منطقه است».

این مقام آمریکایی لیستی از تهدید‌های ایران را در منطقه برشمرد که شامل توسعه موشک‌های بالستیک، حمایت از تروریسم و شبه‌نظامیان، همدستی در اعمال وحشیانه در سوریه و تهدید کشتیرانی در آب‌های خلیج است.

این مقام گفت: «رییس جمهوری و وزیر خارجه معتقدند که رفتارهای ایران بشدت توافق اتمی را نادیده می‌گیرد و به صلح و امنیت منطقه و جهان کمکی نمی‌کند. در نتیجه از نظر ریاست جمهوری و وزارت خارجه آمریکا ایران بدون شک روح این قرارداد را نقض کرده است».