.
.
.

تصویری.. ساخت معبدی در آلمان با استفاده از جلد 170 هزار کتاب ممنوعه در جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک هنرمند آرژانتینی با استفاده از صدهزار جلد 100 هزار کتاب‌ ممنوعه در جهان، معبدی به شکل معبد پارتنون در شهر کاسل آلمان ساخت.

نوتو اميريكانيدا مينوجين هنرمند 74 ساله آرژانتینی برای ساخت معبد پارتنون با همکاری دانشجویان دانشگاه کاسل آلمان فهرستی از 170 هزار کتاب ممنوعه در جهان تهیه کرد و از مردم خواست نسخه‌هایی که از این کتاب‌ها را اگر دارند، به او قرض دهند.

این فهرست شامل کتاب‌هایی است که در نقاط مختلف جهان ممنوعه اعلام شده‌اند. کتاب‌های آیات شیطانی از سلمان رشدی، ماجراجویی‌های تام ساویر از مارک تواین و بادبادک‌باز از خالد حسینی نیز در این فهرست قرار دارند. آیات شیطانی چهارمین رمان سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی‌الاصل است. پس از انتشار این کتاب، آیت‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران در 14 فوریه 1989 با صدور فتوایی حکم مرگ سلمان رشدی را صادر کرد.

معبد پارتنون ساخته شده با کتاب، در مکانی که نازی‌ها در سال 1933 کتاب‌های یهودیان و مارکسیست‌ها را در شهر کاسل آلمان سوزاندند، در ابعاد واقعی و به اندازه معبد اصلی پارتنون در یونان ساخته شد.

پارتنون معبد و نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن است که پریکلس، سیاستمدار، سخن‌ران و جنگ‌سالار اثرگذار آتنی، آن را 2500 سال پیش بنا کرد. این معبد، جایگزین نیایشگاه قدیمی‌تری شد که به نابودی رفته بود. ساخت معبد جدید در سال 447 پیش از میلاد آغاز شد و تا سال 432 پیش از میلاد به درازا کشید. این پرستشگاه ویژه خدای آتنا، الهه نگهبان شهر آتن بود.

معماران سرشناسی چون کایمراتیس و ایکتینوس، پارتنون را در ابعاد 70 در 31 متر و ارتفاع 72.13 متر ساختند. در عرض این معبد 8 ستون و در طول آن 17 ستون سنگی به ارتفاع 43.10 متر به کار گرفته شد. به دلیل ارتفاع بسیار زیاد، ستون‌های معبد جدید که در کاسل با کتاب ساخته شده، با پلاستیک پوشانده شدند.

برپایی معبد پارتنون با استفاده از کتاب اولین بار در سال 1983 در آرژانتین و در اعتراض به ممنوعیت و سانسور کتاب‌ها در دوران حکومت نظامی انجام شد.