.
.
.

گزارش روزنامه «ایندین اکسپرس» از نقش قطر در پشتیبانی از تروریسم در هند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «ایندین اکسپرس» در گزارشی که دوشنبه 10 ژوئیه منتشر شد، از سلسله تحقیقاتی پرده برداشت که سازمان‌های امنیتی هند در ایالت کِرلا درباره دست داشتن سازمان‌های قطری در حمایت از گروه‌های تروریستی در حال انجام آن هستند.

بنا بر این گزارش، تحقیقات پس از آن آغاز شد که گزارش‌هایی درباره دست داشتن دوحه در کمک مالی به گروه‌های تندروی مرتبط با القاعده و داعش در این ایالات به دست نهادهای امنیتی رسید.

روزنامه «ایندین اکسپرس» به نقل از مسئولانی در سازمان اطلاعات هند نوشت که قطر در پشتیبانی مالی از «تروریست‌هایی» در ایالات کِرلا، دست دارد.

این روزنامه در گزارش خود بر تحقیقاتی متمرکز شده که مقام‌های نیودلهی پس از اعلام قطع ارتباط چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر با قطر آغاز کردند.

این روزنامه فاش کرد که فشارهایی بر سازمان‌های اطلاعاتی هند برای تعقیب مسیر حواله‌های مالی از دوحه به گروه‌های تروریستی همچون داعش و النصره وجود دارد؛ به ویژه‌ این‌که ایالات کِرلا و به خصوص دو شهر مالابورام و کوزیکود به سرعت مناطق مساعدی برای فعالیت این گروه‌ها تبدیل شده است.

آن‌چه که این تحقیقات نشان داد و البته، باعث شگفتی هم نمی‌شود، دست داشتن سازمان‌های دولتی قطری در حواله مبالغ بزرگی از پول به این گروه‌ها است. به گفته سازمان‌های اطلاعاتی هندی، بیش از 1190000 دلار آمریکا از دوحه برای این گروه‌ها حواله شده است.

روزنامه «ایندین اکسپرس» به نقل از مسئولان هندی نوشته که وزارت اوقاف قطر، مسئول حواله پول برای گروه‌های تندرو است.

این گزارش یادآور شده که بییشترین میزان حواله پول برای تندروها در کِرلا که 600 هزار دلار است، توسط وزارت اوقاف قطر صورت گرفته است.

موسسه خیریه قطر که از سوی چهار کشور محور مبارزه با تروریسم در فهرست موسسه‌های حامی تروریسم درج شده نیز از دیگر نهادهایی است که در ارسال پول به گروه‌های تندرو در کِرلا دست داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم