.
.
.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به کویت برای بررسی بحران قطر

کشورهای عربی کماکان بر لزوم تغییر سیاست‌های دوحه اصرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز دوشنبه 10 ژوئیه 2017 به دعوت شیخ جابر احمد الصباح، امیر کویت به این کشور می‌رود تا دو طرف درباره بحران قطر گفتگو و تبادل نظر کنند.

سرباز زدن قطر از قبول درخواست‌های 13گانه‌ای که کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر، با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر به دوحه ارائه کرده بودند، از موضوعات مهمی بود که در نشست گروه 20 در هامبورگ مطرح شد، به ویژه اینکه یکی از مهم‌ترین بخش‌های این فهرست 13گانه، درخواست تغییر سیاست‌های دوحه در زمینه حمایت و تامین مالی تروریسم بود.

به همین مناسبت امیر کویت از وزیر امور خارجه آمریکا دعوت کرد تا به این کشور سفر کند. رکس تیلرسون نیز با موافقت با این دعوت، روز دوشنبه 10 ژوئیه به کویت می‌رود.

در همین راستا، دیدارهای دو و چندجانبه متعددی در حاشیه نشست گروه 20 برگزار شد. عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی با رکس تیلرسون همتای آمریکایی‌اش دیدار و گفتگو کرد. تیلرسون پس از این دیدار گفت: «ما تلاش‌های میانجی‌گرانه کویت را حمایت می‌کنیم و می‌کوشیم به مشترک برای مبارزه با تامین مالی تروریسم، تلاش کنیم.»

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد واشنگتن از طولانی شدن بحران قطر نگران است

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر نیز در تماس تلفنی با فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده ارشد سیاست‌های خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد کشورش به همراه سعودی، امارات و بحرین خواهان تغییر سیاست‌های دولت قطر در زمینه حمایت و تامین مالی تروریسم و پناه دادن به تروریست‌ها هستند؛ سیاست‌هاییی که عامل بی‌ثبات شدن منطقه هستند.

در سوی مقابل موگرینی نیز از تلاش‌های مصر برای مبارزه با همه اشکال تروریسم و جوانب فکری، مالی و سازمانی آن تقدیر کرد.

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت و طی این مدت، قطر پاسخ‌های خود به فهرست درخواست‌ها را تسلیم کویت کرد.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر چهارشنبه 5 ژوئیه، با قرائت بیانیه چهار کشور عربی محور مبارزه با تروریسم، تاکید کرد که موضع چهار کشور، برپایه قوانین و میثاق‌نامه‌های بین‌المللی است و پاسخ قطر به خواسته‌های مطرح شده، منفی و بی محتوا بود.