.
.
.

ساندی‌تلگراف: ذخیره آب شیرین قطر رو به پایان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه بریتانیایی ساندی‌تلگراف گزارش کرد قطر که بیش از 90 درصد مواد خوراکی مورد نیاز خود را از خارج از تامین می‌کند، با خطر پایان ذخیره آب شیرین مواجه است، ذخیره‌ای که تنها برای دو روز کفایت می‌کند.

ساندی‌تلگراف با اشاره به سخنان فهد العطیة، کارشناس امنیت غذایی و مهندس زیرساخت‌ قطر، احتمال پایان ذخیره آب شیرین در این کشور را دور از انتظار ندانست، به ویژه اینکه 90 درصد خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های مورد نیاز را از خارج وارد می‌کند.

فهد العطیة در کنفرانس تد که در ونکوور کانادا برگزار شد، گفت: «قطر مسیرهای غیرمنتظره‌ای برای تامین آب شرب مورد نیاز خود، در خاورمیانه ایجاد خواهد کرد».

بسته‌شدن مرزهای زمینی قطر و پادشاهی عربی سعودی، در نتیجه بحران دیپلماتیک قطر و همسایگانش، نگرانی‌های دولت قطر در زمینه تامین مایحتاج مردم کشور دوچندان کرده است. کشورهای عربی و اسلامی به رهبری پادشاهی عربی سعودی در 5 ژوئن 2017 دوحه را به حمایت از تروریسم متهم کرده، روابط دیپلماتیک خود با قطر قطع و مرزهای خود را با این کشور بستند.

بنیاد علوم، آموزش و توسعه جامعه قطر در مطالعه‌ای نشان داد که قطر برای تامین 99 درصد آب شیرین مورد نیاز خود به روش‌های شیرین‌سازی آب دریا روی آورده است؛ روش‌هایی که مقدار زیادی انرژی نیاز داشته و قیمت تمام شده بسیار زیادی دارند.

براساس اعلام برنامه امنیت آب، قطر در زمینه منابع آبی تجدیدپذیر زیر خط فقر قرار دارد و در حالی که سرانه معمول هر فرد 1000 مترمکعب در سال است، این مقدار در قطر از 50 متر مکعب در سال فراتر نمی‌رود.

براساس تخمین بانک جهانی در سال 2014، قطر با سرانه تنها 25.78 متر مکعب برای هر فرد، در رتبه 175 فهرست کشورهای جهان از نظر حجم منابع آبی تجدیدپذیر قرار داشت.