.
.
.

راستی‌آزمایی ادعاهای وجود زندان‌های مخفی در حضرموت یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ادعاهای برخی رسانه‌ها و به ویژه رسانه‌های قطری درباره وجود زندان‌های مخفی در حضرموت یمن، نهادهای حقوق بشر را بر آن داشت که با سفر به این استان، ادعاهای مذکور را راستی‌آزمایی کنند؛ ادعاهایی که اینک نادرستی آنها از نهادهای مدنی، حقوقی و قانونی یمن اثبات شد.

پیش از این گفته شده بود که در استان حضرموت یمن، تعدادی بازداشتگاه سری وجود دارد که برای شکنجه و آزار زندانیان استفاده می‌شود. 6 نهاد مدنی، حقوقی و قانونی یمن به نقاطی که ادعا شده بود این زندان‌ها در آنجا واقع شده‌اند سفر کرده، با تعدادی از فرماندهان نظامی دیدار کرده و گزارشی در این‌باره تهیه کردند. بازرسی این نهادها مشخص کرد آنچه از آن به عنوان زندان سری یاد شده، تاسیسات نظامی هستند که برای مبارزه با تروریسم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در بیانیه این 6 نهاد حقوقی، مدنی و قانونی آمده است که "مناطق کاخ ریاست‌جمهوری در الربوة، الضبة و الریان در دو منطقه المکلا و الشحر در استان حضرموت مورد بازدید قرار گرفت و پس از گفتگو با تعدادی از مقامات نظامی و امنیتی در این مناطق، نتایج زیر حاصل شد."

در ادامه بیانیه این 6 نهاد وجود هرگونه زندان سری رد شده و آمده: «در مناطقه بازدید شده هیچ‌گونه زندان مخفی وجود ندارد و این مناطق، تعدادی تاسیسات نظامی هستند که نیروهای مبارزه با تروریسم در آنها مستقر شده‌اند. در بازداشتگاه الریان که بازداشتگاه اصلی متهمان موضوعات تروریستی است، مجموعا 175 زندانی وجود دارد که همگی متهم به مشارکت در عملیات تروریستی هستند. این زندانیان از سوی افسران یمنی مورد بازجویی قرار گرفته و نیروهای ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن، تنها برای حمایت از اقدامات یمن در مبارزه با تروریسم در آنجا حضور دارند.»