.
.
.

دیوان بین‌المللی کیفری: قطع رابطه با قطر را محکوم نکردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر دادستانی کل دیوان بین‌المللی کیفری یکشنبه 10 ژوئیه سخنانی را که رسانه‌های قطری از قول فاتو بن سودا دادستان کل این دیوان نقل کرده بودند را تکذیب کرد. رسانه‌های قطراعلام کرده بودند که فاتو بن سودا قطع روابط دیپلماتیک کشورهای خلیجی با قطر را محکوم کرده است.

به گزارش خبرنگار العربیة از بروکسل، یک مقام مسئول در دیوان بین‌المللی کیفری در این باره گفت: «دفتر دادستانی کل به موضوعات حقوقی جرایمی که در حیطه اختیارات دیوان بین‌المللی کیفری قرار می‌گیرند، می‌پردازد و درباره موضوعات سیاسی اظهار نظر نمی‌کند».

پیش از این رسانه‌های قطری در خبری که با قید «خبر فوری» منتشر شد، ادعا کرده بودند که دادستان کل دیوان بین‌المللی کیفری پیامدهای ناشی از قطع روابط کشورهای عربی با قطر را محکوم کرده است.

هفته گذشته نیز کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد اعلام کرده بود، آن‌چه رسانه‌های قطر از دیدار شاهزاده زین بن رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، با نماینده دائم قطر در سازمان ملل در ژنوف منتشر کرده‌اند، ناصحیح است.

کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد سخنان منسوب به شاهزاده زید بن رعد الحسین درباره بحران قطر و ادعای اینکه او از مواضع کشورهای حامی تروریسم انتقاد کرده را به شدت محکوم کرده و خواستار حذف این سخنان و اجتناب از انتساب هر سخن دیگری به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل شد.