.
.
.

نخست‌وزیر عراق: نبرد با داعش در خارج از مرزهای عراق غیرقانونی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که نیروهای امنیتی عراق آخرین عناصر داعش در موصل را تحت تعقیب خود قرار می‌دهند، نخست‌وزیر این کشور درباره اقداماتی که با هدف وحدت‌شکنی در عراق انجام می‌شود هشدار داد و تاکید کرد هرگونه درخواستی برای مبارزه با داعش خارج از مرزهای عراق غیرقانونی است.

حیدر العبادی در نشست خبری هفتگی که روز سه‌شنبه 4 ژوئیه 2017 در بغداد برگزار و از تلویزیون رسمی این کشور پخش شد، گفت: «نیروهای عراقی برنامه‌ریزی‌های داعش را ناکام کردند». او تاکید کرد که در حال حاضر دامن زدن به اختلافات، به سود و مصلحت داعش است.

العبادی توضیح داد: «همه تصمیمات میدانی در عراق اتخاذ می‌شود و حمایت از شهروندان را در اولویت کار خود قرار داده‌اند. برخی سعی می‌کنند، رشادت‌های نیروهای امنیتی عراق را برای اهداف سیاسی و انتخاباتی به کار گیرند».

ابومهدی المهندس نایب رئیس هیئت حشد الشعبی در همان روزی که نخست‌وزیر عراق این سخنان را گفت، اعلام کرد که حشد الشعبی به عنوان یک سازمان، وارد انتخابات نخواهد شد، «اما احزابی وجود دارند که در حشد الشعبی شرکت دارند و در عین حال، در روند سیاسی حضور دارند و در انتخابات آینده مشارکت خواهند کرد».

نخست‌وزیر عراق همچنین ابراز امیدواری کرد کشورش از کشمکش‌های منطقه‌ای دور بماند و گفت: «ما نمی‌خواهیم پایمان به جنگ‌های خارجی باز شود و نمی‌خواهیم در نبردهای کشورهای همسایه وارد شویم».

حیدر العبادی همچنین دستور داد بازسازی مناطقی که از داعش بازپس گرفته شده‌اند با سرعت بیشتری انجام شود. او همچنین از جامعه جهانی برای مشارکت در بازسازی و آبادانی ویرانی‌های که داعش از خود به جای گذاشته دعوت کرد.