.
.
.

مقامات عراقی: سال گذشته 123 نفر در این کشور خودکشی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات قضائی عراق، روز چهارشنبه 5 ژوئیه 2017، اعلام کردند که در سال گذشته میلادی، در این کشور 123 مورد خودکشی در استان‌های مرکزی، جنوبی و شمالی رخ داد.

براساس این گزارش بغداد با 38 مورد در رده اول استان‌های عراق از نظر نرخ خودکشی قرار دارد. کربلا با 23 مورد و ذی‌قار با 22 مورد در رده‌های بعدی قرار دارند.

بر همین اساس در سال 2016 در استان‌های الدیوانیه 15 مورد، بابل 12 مورد، صلاح‌الدین 6 مورد، بصره 3 مورد، میسان 2 مورد و در هر کدام از استان‌های حله و كركوک یک مورد خودکشی رخ داد.

قاضی محمد عبدالحمزه، رئیس دادگاه استیناف کربلا در این‌باره گفت: «خودکشی‌ها در این استان به دلایل اجتماعی رخ می‌دهد و غالبا در میان افرادی رخ می‌دهد که به این استان مهاجرت کرده‌اند. علاوه بر فقر، بیکاری، عقب‌ماندگی و اوضاع معیشتی دشوار در میان این افراد، باورهای سنتی جوامعی که این زنان و مردان به آنها تعلق دارند نیز در روی آوردن آنها به خودکشی نقش دارد».

یک پژوهشگر مسائل اجتماعی نیز بالا رفتن آمار فقر را مهم‌ترین عامل افزایش خودکشی‌ها در مرکز و جنوب عراق دانست و گفت: «پژوهش‌های جدید نشان می‌دهد 45 درصد مردم استان ذی‌قار زیر خط فقر زندگی می‌کنند. مردم سماوه، بصره، عماره و بغداد نیز در رده‌های بعدی قرار دارند».

قاضی ناصر عمران عضو شورای قضایی عراق نیز گفت: «قانون مجازات عراق در برخی موارد، تشویق‌کنندگان به خودکشی را تحت تعقیب قرار می‌دهد».

به گفته قاضی عمران «قانون‌گذار عراق اقدام به خودکشی و یا تلاش برای خودکشی را مجازات نمی‌کند، بلکه همکاری و مشارکت در خودکشی را تحت تعقیب قرار می‌دهد. براساس ماده 408 قانون مجازات عراق، تشویق و همکاری در خودکشی جرم شناخته می‌شود».