.
.
.

دونالد ترامپ: روسیه شاید در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دخالت کرده باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، ضمن محکوم کردن رفتارهای «بی‌ثبات کننده» روسیه، احتمال دخالت این کشور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 آمریکا را رد نکرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ که در لهستان به سر می‌برد، در سخنانی احتمال دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را رد نکرد و گفت: «روسیه شاید در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا دخالت کرده باشد». این درحالی است که او پیش از بارها دخالت روس‌ها در انتخابات را رد کرده بود.

پیش از این شبکه خبری یورونیوز گزارش کرده بود که دونالد ترامپ هر گونه تبانی میان کارزار انتخاباتی اش با روسیه را رد کرده است. با این حال سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا معتقدند که روسیه تلاش کرده انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته آمریکا به نفع دونالد ترامپ تمام شود. ترامپ، مارک کازوویتز را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده تا در تحقیقات مرتبط با دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و هر گونه ارتباط روس‌ها با مبارزات انتخاباتی، از او دفاع کند.

ترامپ که در جریان سفر اروپایی‌اش هم‌اکنون در ورشو، پایتخت لهستان حضور دارد، رفتارها «بی‌ثبات‌کننده» روسیه را محکوم کرد. ترامپ در جریان نشست گروه 20 با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد. دو طرف در این دیدار درباره سوریه، اوکراین، کره‌شمالی، مبارزه با تروریسم و دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال 2016، گفتگو خواهد کرد.

دونالد ترامپ درباره کره‌شمالی نیز گفت: «از همه ملت‌ها برای رویارویی با این تهدید جهانی و نشان دادن این موضوع به کره‌شمالی که رفتار بسیار بد آنها عواقبی در پی دارد، دعوت می‌کنم».

کره شمالی روز سه‌شنبه 4 ژوئیه یک موشک بالستیک پرتاب کرد که در آب‌های دریای ژاپن فرود آمد. ژاپن اعلام کرد که این موشک به احتمال زیاد در منطقه اقتصادی ویژه فرود آمده است.

ارتش کره جنوبی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این موشک از نقطه‌ای در شمال پایتخت کره شمالی پرتاب شد و در دریای ژاپن فرود آمد».

در واکنش به این آزمایش موشکی، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در تویتر این اقدام را به سخره گرفت و نوشت: «آیا این مرد (رهبر کره شمالی) کار دیگری در زندگی ندارد که انجام دهد؟»

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی گزارش کرد رهبر این کشور شخصا از روند آزمایش این موشک بازدید کرد و گفت: «حرام‌زادگان آمریکایی از این هدیه که در چهار ژوئیه برایشان ارسال شد، خوشحال نخواهند بود».