.
.
.

ترکیه: در سوریه اعلام جنگ نمی‌کنیم، اما برای واکنش آماده می‌شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نعمان کورتولموش سخنگوی دولت ترکیه روز چهارشنبه 5 ژوئیه 2017 گفت که آماده‌سازی نظامی ترکیه در شمال غرب سوریه، اقدامی قانونی برای مقابله با هر نوع تهدیدی احتمالی است که ممکن است از سوی جنگجویان کُرد در منطقه عفرین سوریه به وجودآید.

کورتولموش که با خبرگزاری رویترز گفت‌وگو کرده، افزود: «رکیه در سوریه اعلام جنگ نمی‌کند، اما برای واکنش به هر اقدام خصمانه آماده می‌شود.»

کورتولموش افزود: «اقدامات ما در سوریه به معنای اعلان جنگ نیست، بلکه ما خود را برای مقابله با تهدیدات احتمالی آماده می‌کنیم. این یک اقدام قانونی است که به ما اجازه حمایت از استقلال کشورمان را می‌دهد. ما نمی‌توانیم در مقابل کسانی که به عفرین موشک ارسال می‌کنند، دست به سینه بایستیم.»

پیش از این رهبران یگان‌های مدافع خلق کرد و مقامات ترکیه به شدت به یکدیگر تاختند. در آخرین نمونه از این سخنان آتشین، رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تهدید کرد که علیه هر تهدیدی که از سوی کردها صورت گیرد، اقدام نظامی خواهد کرد.

ترکیه، واحدهای حمایت از خلق (کُرد) را که در جنگ علیه گروه داعش از سوی آمریکا پشتیبانی می‌شوند، گروهی «تروریستی» و امتدادی برای حزب کارگردان کُردستان می‌داند. جنگجویان کُرد در چارچوب عملیات علیه داعش، موفق شدند مناطق وسیعی از شمال سوریه را به کنترل خود درآوردند. این مساله نگرانی‌های ترکیه از ایجاد منطقه مستقل تحت حاکمیت کُردها در مجاورت مرزهایش برانگیخته است؛ مساله‌ای که می‌تواند انگیزه‌ای برای کُردهای ترکیه به منظور شدت بخشیدن به فعالیت‌هایشان علیه دولت آنکارا باشد.