.
.
.

وزیر امور خارجه امارات خطاب به قطر: دست از حمایت از تروریسم بردارید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در نشست خبری مشترک با زیگمار گابریل همتای آلمانی‌اش تاکید کرد که قطر باید دست از حمایت از تروریسم و پناه دادن به تروریست‌ها و بنیادگرایان بردارد.

وزیر امور خارجه امارات متحده عربی با اشاره به فهرست درخواست‌های 13گانه که کشورهای سعودی، امارات، بحرین و مصر از طریق امیر کویت برای قطری‌ها ارسال کرده‌اند، گفت: «ما کماکان منتظر پاسخ قطری‌ها به این درخواست‌ها هستیم. پس از آن در این زمینه سخن خواهیم گفت».

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان افزود: «هنوز زود است که درباره اقداماتی که پس از پاسخ قطری‌ها انجام خواهد گرفت، حرفی بزنیم، لیکن هر اقدامی که انجام شود، در چهارچوب قوانین بین‌المللی خواهد بود».

او بحران قطر را محدود به موضوع تروریسم ندانست و گفت: « بحران قطر تنها به موضوع مقابله با تروریسم محدود نمی‌شود. برای مقابله با تروریسم با جلوی گفتمان نفرت‌پراکنی را گرفت و مانع از تامین مالی تروریست‌ها و پناه دادن به آنها شد. قطر به تروریست‌ها فرصت داد، به آن‌ها پناه داد و آن‌ها را تحریک کرد، لذا به قطر می‌گوییم دست از حمایت از تروریسم بردارید، دوحه نباید پناهگاه تروریست‌ها باشد».

در ادامه این نشست خبری، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی بر همکاری همه‌جانبه دو کشور آلمان و امارات در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

از سوی دیگر زیگمار گابریل، وزیر امور خارجخ آلمان نیز گفت که کشورش دیدگاه‌های امارات متحده عربی را تایید کرده و بر ضرورت پایان دادن به روند تامین مالی و پناه دادن به تروریست‌ها تاکید می‌کند.

به گفته زیگمار گابریل، بحران قطر می‌تواند فرصتی باشد که همه منطقه خلیج، تلاش‌های خود برای مبارزه با تامین مالی تروریسم را تقویت کند.

پیش از این کشورهای عربی و اسلامی مختلف روابط دیپلماتیک خود با قطر را قطع کردند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه که صادر کردند، قطر را به پناه دادن به تروریست‌ها و حمایت، تامین مالی تروریسم و بنیادگرایی متهم کردند.