.
.
.

نیروهای سوریه دموکراتیک به بخش قدیمی شهر الرقه نفوذ کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا روز سه‌شنبه 4 ژوئیه اعلام کرد «نیروهای ائتلاف سوریه دموکراتیک (قسد)» بعد از شکافتن حصار تاریخی الرافقه وارد بخش قدیمی شهر الرقه شدند که به «شهرک قدیمی الرقه» هم شهرت دارد.

شهر الرقه مرکز اصلی داعش در سوریه به شمار می‌آید. پس از این که این گروه مناطق تحت تصرف خود عراق به ویژه شهر موصل را از دست داد، بسیاری از نیروها به ویژه فرماندهانش، به شهر الرقه پناه بردند.

ائتلاف در بیانیه خود توضیح داد این نیروها موفق شدند 2 شکاف در دیوار الرافقه ایجاد کنند و خط دفاعی داعش را بشکنند. در این بیانیه آمده است که نیروهای ائتلاف با تخریب 25 متر از این دیوار تاریخی موفق شدند باقی این دیوار به طول 2500 متر را حفظ کنند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیروهای قسد با پشتیبانی ایالات متحده آمریکا موفق شدند شهر را دور زده و روز یکشنبه از جهت جنوب و بعد از عبور از رودخانه فرات وارد شهر الرقه بشوند و منطقه سوق الهال را کنترل کنند.

نیروهای سوریه دموکراتیک طی ماه گذشته موفق شدند مناطق تحت کنترل افراط‌گرایان در شمال سوریه را آزاد کرده و برای اولین بار از شرق و غرب وارد شهر الرقه شوند. روز پنجشنبه این نیروها که ائتلافی از کردها و عرب‌ها هستند، با نفوذ به جنوب شهر الرقه موفق شدند تا گروه داعش را به محاصره کامل بکشانند.

جنگجویان قسد با پشتیبانی نیروهای ائتلاف آمریکایی ضد داعش موفق شدند برای اولین بار در ۶ ژوئن وارد شهر الرقه بشوند. این نیروها گروه داعش را از شرق و غرب شهر عقب راندند و در مرکز شهر وارد نبرد سختی با گروه داعش شدند.

روز یکشنبه نیروهای ائتلاف سوریه دموکراتیک با جهادی‌ها در شهر صنعتی در شرق الرقه درگیر شدند.

نیروهای ائتلاف سوریه دموکراتیک شهرک صنعتی الرقه را هفته گذشته به کنترل خود درآوردده بودند اما روز جمعه بعد از حمله گروه داعش به این شهرک، بخش‌هایی از آن را تصرف کردند. شهرک صنعتی الرقه هم برای داعش و هم نیروهای ائتلاف سوریه دموکراتیک اهمیت استراتژیک دارد و در ورودی مرکز شهر قرار دارد که مواضع داعش در آن متمرکز است.

دیدبان گزارش داد که نیروهای سوریه دموکراتیک روز یکشنبه موفق شد ۷۰ درصد این شهرک را تصرف کند.

100 متر از شهر قدیمی

محمد خالد شاکر، سخنگوی نیروهای نخبه سوریه گفت: «نیروهای ما هم اکنون در ۱۰۰ متری دروازه بغداد در شهر قدیمی الرقه مستقر است و مشغول تحکیم مواضع برای جلوگیری از نفوذ شبه نظامیان داعش به این منطقه است».

نیروهای نخبه سوریه متشکل از نیروهای عرب مورد حمایت واشنگتن است که با داعش می‌جنگند ولی بخشی از نیروهای سوریه دموکراتیک نیستند.

به گفته ائتلاف بین الملل حدود 2500 جنگجوی داعش در شهر الرقه مقاومت می‌کنند. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز یکشنبه در آتشباری نیروهای ائتلاف در غرب الرقه 11غیرنظامی و از جمله ۴ زن جان خود را از دست دادند.

از ورود نیروهای سوریه دموکراتیک به شهر الرقه در 4 ژوئن تا کنون شمار کشته شدگان غیرنظامی در این شهر به 200 نفر رسیده است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر در این مدت زمان ده‌ها نفر از نیروهای سوریه دموکراتیک هم در این درگیری‌ها کشته شدند و از جمله در 36 نفر در هفته گذشته جان خود را از دست دادند.

داعش شهر الرقه را در سال 2014 تصرف کرد و آن را پایتخت خلافت خود خوانده‌اش نامید. سازمان ملل متحد در مورد سرنوشت 100 هزار غیرنظامی که در شهر الرقه گرفتار هستند ابراز نگرانی کرد.