.
.
.

مهلت قطر برای پاسخ به خواسته‌های کشورهای بایکوت کننده امشب به پایان می‌رسد

ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای حل بحران دوحه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شامگاه امروز سه‌شنبه 4 ژوئیه 2017 مهلت 48 وقت اضافی که از سوی کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر برای پاسخ به فهرست خواسته‌هایشان در ختیار قطر قرار گرفته بود، به پایان می‌رسد. این وقت تمدید ضرب‌الاجل به درخواست کویت که میانجی‌گری در این بحران را بر عهده دارد، داده شد.

در دوازده روز گذشته قطر برای حل بحرانی که درگیر آن شده، هیچ‌ انعطافی از خود نشان نداد و حالا همزمان با دستپاچگی قطری‌ها، همه نگاه‌ها به نشست روز چهارشنبه 5 ژوئیه وزرای امور خارجه سعودی، امارات، بحرین و مصر معطوف شده؛ نشستی که در قاهره و با هدف اتخاذ تدابیر لازم در زمینه بحران قطر، برگزار می‌شود.

در این میان، تلاش‌های بین‌المللی زیادی با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر و ترغیب این کشور به همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم و توقف روند تامین مالی گروه‌های بنیادگرا در جریان است.

در همین راستا زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه 3 ژوئیه به پادشاهی عربی سعودی سفر کرد. ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در گفتگویی تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی سعودی در زمینه بحران قطر تبادل نظر کرد. ترزا می در این گفتگوی تلفنی تاکید کرد که قطر باید با همسایگانش در زمینه مقابله با خطر تروریسم و بنیادگرایی همکاری کند.

از سوی دیگر فرانسه کوشید قطر را قانع کند پیش از پایان مهلت ارائه شده، با همکاری همسایگان راه‌حلی برای بحران موجود بیابد. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در گفتگوی تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر بر ضرورت مقابله تامین مالی تروریسم تاکید کرده و اعلام کرد موضوع بحران قطر را در نشست گروه 20 و همزمان با سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به پاریس بررسی خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا نیز تلاش کرد نقش ویژه‌ای برای حل بحران قطر ایفا کند. کاخ سفید روز دوشنبه 3 ژوئیه اعلام کرد، رئیس‌جمهوری این کشور با رهبران پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی و قطر، با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر تلفنی گفتگو کرد. او در این تماس‌ها نگرانی خود در این زمینه را ابراز کرده و بر اهمیت مقابله با تامین مالی تروریسم و مقابله با اندیشه‌های افراطی تاکید کرد.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز با سامح شکری، وزیر امور خارجه جمهوری عربی مصر، گفتگو کرد. اگرچه محتوای این گفتگوی تلفنی منتشر نشده ولی احتمال می‌رود که موضوع آن، بحران قطر بوده باشد.

پیش از این 7 کشور عربی و اسلامی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند. چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر فهرستی شامل 13 درخواست با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر به این کشور ارائه کردند، که علیرغم پایان مهلت 10 روزه و همچنین 48 ساعت مهلت اضافی که به درخواست امیر کویت در اختیار قطر قرار گرفت، پاسخی به آنها داده نشده است.

در همین زمان وزرای امور خارجه سعودی، امارات، بحرین و مصر نیز خود را برای نشست روز چهارشنبه 5 ژوئیه در قاهره آماده می‌کنند؛ نشستی که قرار است با هدف هماهنگی مواضع این چهار کشور برای اتخاذ تدابیر لازم در زمینه بحران قطر برگزار شود.

همزمان با همه این تلاش‌ها، عقربه‌های ساعت نیز در حال حرکت‌اند؛ عقربه‌هایی که هر ثانیه نزدیک شدن به پایان مهلت مقرر را به قطری‌ها یادآوری می‌کنند.