.
.
.

منابع دیپلماتیک: واشنگتن تعیین سرنوشت اسد را به مسکو سپرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا به دبیرکل سازمان ملل خبر داد که تعیین سرنوشت بشار اسد رئیس نظام سوریه را به روسیه سپرده و اولویت‌های آمریکا در سوریه به شکست دادن داعش محدود می‌شود.

مجله فارین پالیسی روز دوشنبه 3 ژوئیه 2017 به نقل سه منبع دیپلماتیک در وزارت امور خارجه آمریکا گزارش کرد، رکس‌ تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحد،ه در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به او خبر داد که واشنگتن تعیین سرنوشت اسد را به مسکو سپرده و اولویت‌های آمریکا در سوریه به شکست دادن داعش محدود می‌شود.

در حدود سه ماه پیش، تیلرسون تاکید کرده بود که بشار اسد به دلیل استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم سوریه، باید از قدرت کنار رود ولی اظهارات جدید تیلرسون نشان می‌دهد که واشنگتن سیاست جدیدی درباره سرنوشت اسد اتخاذ کرده؛ سیاستی که از زمان روی کار آمدن ترامپ، موجب شگفتی ناظران شده است.

آنچه تیلرسون به گوترش گفته، نشان می‌دهد دولت ترامپ می‌خواهد فرمان هدایت موضوع سوریه را موقتا به روسیه بسپارد تا خودش با خیال راحت‌تری بر شکست دادن داعش تمرکز کند.

به گزارش منابع دیپلماتیک، تیلرسون در یک نشست خصوصی در وزارت امور خارجه آمریکا به گوترش گفت که عملیات نظامی آمریکا علیه نیروهای اسد در ماه‌های گذشته، تنها به اهداف تاکتیکی از جمله ممانعت از حمله شیمیایی مجدد و همچنین پشتیبانی از نیروهای تحت حمایت خود محدود شده و به قصد تضعیف حکومت اسد یا تقویت نیروهای مخالف او انجام نشده است.

از سوی دیگر، یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره دیدار خصوصی گوترش و تیلرسون خودداری کرد، لیکن تاکید کرد ایالات متحده کماکان به توافق ژنو پای‌بند است و توافق سیاسی شفاف که بتواند برای آینده سوریه راه‌حلی بیابد را حمایت می‌کند. به باور این مقام وزارت امور خارجه آمریکا، این راه‌حل سیاسی، خود می‌تواند در آخر سرنوشت اسد را تعیین کند.

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «در نهایت این مردم سوریه هستند که باید از طریق یک توافق سیاسی آینده سیاسی کشورش را رقم بزنند».

به گزارش فارین پالیسی، موضع تیلرسون نشان می‌دهد که رژیم سوریه تحت حمایت ایران و روسیه آهسته آهسته در حال مطرح شدن به عنوان پیروز سیاسی جنگ داخلی این کشور است؛ جنگی که شش سال به طول انجامید. موضع تیلرسون همچنین می‌تواند نشان از عقب‌نشینی از توافق ژنو 2012 باشد؛ توافقی که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد منعقد شد و بر اساس آن ایالات متحده آمریکا، روسیه و دیگر قدرت‌ها درباره تشکیل یک دولت انتقالی توافق کردند.

دولت سابق آمریکا و هم‌پیمانان غربی آن، باور داشتند که براساس بیانیه ژنو 2012 بشار اسد باید از قدرت کنار برود. با این‌حال دولت اوباما در اواخر کار خود، از شدت مطالبات خود برای کناره‌گیری اسد کاست.

در راستای تلاش‌های دولت ترامپ برای بهبود روابط کاخ سفید و کاخ کرملین، خبر سپرده شدن تعیین سرنوشت اسد به موسکو در آستانه دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه نشست گروه 20 در هامبورگ منتشر شد.