.
.
.

می در تماس تلفنی با محمد بن سلمان: قطر باید در مبارزه با تروریسم همکاری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه 4 ژوئیه در تماس تلفنی با شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد پادشاهی سعودی با تاکید بر این مساله که قطر باید با کشورهای عرب همسایه خود در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی همکاری کند، گفت «قطر باید آشکارا متعهد به مبارزه با تروریسم باشد».

می همچنین از تصمیم کشورهای بایکوت کننده قطر در تمدید 48 ساعته مهلت این کشور برای پاسخگویی به خواسته‌هایشان، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «در این تماس تلفنی دو طرف بر تحکیم روابط دوجانبه، ضرورت همکاری برای تحقق چشم انداز 2030 پادشاهی سعودی و روابط تاریخی دو کشور دوست تاکید کردند. نخست وزیر بریتانیا بر ضرورت تعهد آشکار قطر به مبارزه با تروریسم تاکید کردد. نخست وزیر بریتانیا از تمدید مهلت پاسخگویی قطر به خواسته‌های کشورهای بایکوت کننده قطر استقبال کرد».

می همچنین به شاهزاده محمد بن سلمان به خاطر صدور فرمان خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز در انتخاب او به ولی‌عهدی و نایب رئیسی شورای و زیران و همچنین تداوم تصدی مقام وزارت دفاع توسط او را تبریک گفت.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر روز دوشنبه پاسخ رسمی این کشور به فهرست 13 خواسته کشورهای بایکوت کننده را به کویت تسلیم کرد.

7 کشور عربی و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، تمام روابط خود را با قطر قطع کرده‌اند. این کشورها در بیانیه‌های جداگانه‌ای، قطر را به پشیتبانی از تروریسم متهم کردند.

سعودی، امارات، بحرین و مصر، فهرستی از 13 درخواست از قطر را ارائه داده بودند که کویت به عنوان میانجی در بحران این کشور، تسلیم مقام‌های دوحه کرده بود.

برای اجرای این خواسته‌ها ضرب‌الاجلی 10 روزه تعیین شده که روز 3 ژوئیه پایان یافت که البته با درخواست کویت، این ضرب الاجل برای 2 روز تمدید شد.