.
.
.

ترکیه بحران قطر را پیچیده‌تر می‌کند

سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد نیروهای این کشور در قطر می‌مانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که چیزی به پایان مهلت قطر برای پاسخگویی به درخواست‌های 13گانه‌ای که با هدف حل بحران این کشور ارائه شده‌اند، باقی نمانده و همزمان با تلاش‌های بین‌المللی برای یافتن راه‌حلی برای بحران قطر، ترکیه با اعلام اینکه نیروهای نظامی‌اش قطر خواهند ماند، بحران قطر را پیچیده‌تر می‌کند. اين درحالیست که پیش از این، انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی از ترکیه خواسته بود از "ترکیزاسیون" بحران قطر بپرهیزد.

نعمان کورتولموش سخنگوی دولت ترکیه روز دوشنبه 3 ژوئیه 2017 اعلام کرد که حضور نظامی کشورش در قطر ادامه خواهد یافت و بدون ارائه دلیلی ادعا کرد پایگاه نظامی ترکیه در قطر نه تنها برای امنیت دوحه، بلکه برای امنیت همه منطقه ضروری است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، کورتولموش گفت: «حضور نظامی ترکیه در قطر ادامه خواهد یافت ولذا وارد کردن این موضوع در بحران سیاسی قطر و دیگر کشورهای عربی اشتباه بزرگی است».

سخنگوی دولت ترکیه افزود: «در صورت بالا گرفتن بحران بین قطر و کشورهای عربی، هزینه‌های این موضوع تنها بر دوش یک کشور نخواهد افتاد، بلکه همه کشورهای متحمل هزینه خواهند شد».

کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر در 5 ژوئن 2017 روابط خود با قطر را قطع کردند. این کشورها قطر را به حمایت و تامین مالی تروریسم و گروه‌های بنیادگرا متهم می‌کنند.

چهار کشور فوق با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر، فهرستی شامل 13 درخواست از طریق امیر کویت در اختیار قطر قرار دادند. توقف روند تامین مالی تروریسم، توقف روند مداخله در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه خلیج، توقف فوری روند ساخت پایگاه نظامی ترکیه در قطر و ممنوعیت هرگونه همکاری نظامی با ترکیه در داخل اراضی قطر بخشی از این مطالبات بود. قطر می‌بایست در روز 3 ژوئیه 2017 به این درخواست‌ها پاسخ می‌داد ولی به درخواست امیر کویت که نقش میانجی میان کشورهای عربی و قطر را بر عهده دارد، این مهلت 48 ساعت تمدید شد.