.
.
.

امارات: ما در حال گذار از یک پیچ تاریخی هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چند ساعت پیش از پایان مهلت ارائه شده به قطر برای پاسخگویی به فهرست درخواست‌های 13گانه که کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر با هدف حل بحران قطر، از طریق کویت در اختیار این کشور قرار داده‌اند، انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی تاکید کرد بحران به لحظه سرنوشت‌ساز رسیده است؛ یا باید درباره امور مشترک که منافع کشورهای خلیجی را حمایت می‌کنند، توافق کرد و یا باید از یکدیگر جدا شد.

انور قرقاش صبح روز سه‌شنبه 4 ژوئیه 2017 در حساب رسمی خود در توئیتر نوشت: «ما در حال گذار از یک پیچ تاریخی هستیم که ارتباط با حاکمیت ندارد. اساس [این گذار] موضوع کار جمعی و تعهدات است. ما یا باید نگران [موضوعات] مشترک باشیم و از تخریب و از بین‌ بردن آنها بکوشیم و یا باید از همدیگر جدا شویم».

قرقاش روز یک‌شنبه 2 ژوئیه نیز نوشته بود: «با برآمدن صبح امروز، امیدوارم که تمدید مهلت که امیر عالیقدر [کویت] برای آن کوشید، فرصتی برای بازنگری و اتخاذ تصمیم درست نزد برادرمانمان بگذارد. آنچه مورد نیاز است حکمت و دانایی است و [راه‌حل] جایگزین برای همه ما دشوار خواهد بود.»

با پایان مهلت 10 روزه‌ و همچنین مهلت 48 ساعت اضافه‌ای که کشورهای سعودی، بحرین، امارات و مصر در اختیار قطر قرار داده بودند، قطر باید به این درخواست‌ها که با هدف حل بحران این کشور ارائه شده و حاوی مطالباتی در زمینه متوقف کردن روند تامین مالی تروریسم و دخالت در امور داخلی دیگر کشورهاست، پاسخ دهد.

پیش از این 7 کشور عربی و اسلامی قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرده و روابط خود را با این کشور قطع کردند.