فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شرکت‌های ساخت تاسیسات جام‌جهانی 2022 به فکر ترک قطر افتاده‌اند

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  روزنامه بریتانیایی تلگراف گزارش کرده شرکت‌های بزرگ ساخت و آماده‌سازی ورزشگاه‌های قطر برای جام‌جهانی 2022، خود را برای ترک قطر، در صورت حل نشدن بحران این کشور آماده می‌کنند.

  منابع آگاه به این روزنامه گفته‌اند که بسیاری از شرکت‌های ساختمانی بزرگ در حال آماده‌ شدن قطر یا کاهش کارگران خود در این کشورند. این شرکت‌ها نگران تحریم‌های اقتصادی جدیدی هستند که ممکن است علیه قطر اعمال شود. تاثیر این تحریم‌ها بر پروژه‌های ساختمانی در قطر که حجم‌شان 160 میلیارد پوند برآورد شده و باید تا قبل از جام جهانی 2022 به پایان برسد، شرکت‌های خارجی حاضر در قطر را به وحشت انداخته است. این پروژه‌های ساختمانی شامل ساخت 8 ورزشگاه در سطح استانداردهای جهانی، ساخت شبکه مترو در دوحه و همچنین ساخت 60 هزار اتاق هتل است.

  شرکت‌های آمریکایی و بریتانیایی نقش اساسی را در ساخت ورزشگاه‌های قطر بر عهده دارند. شرکت‌های مهندسی فوستر و شرکاء، آروپ، آئکوم، سی‌اچ2ام و همچنین شرکت معماری زها حدید که وظیفه طراحی ورزشگاه‌ها را بر عهده داشت، از این جمله‌اند. دو شرکت پیمانکاری کاریلیون و اینترسرو و همچنین دفتر مشاوره تورنو و تاونسند و آر.ال.بی نیز از دیگر شرکت‌های بزرگ ساختمانی فعال در قطر هستند.

  یک منبع آگاه دیگر از شرکت‌های فعال در پروژه‌های ساختمانی که با توجه به حساسیت موضوع نخواست نامش فاش شود، احتمال داد در صورت وضع تحریم‌های جدید، این شرکت‌ها قطر را ترک کنند.

  او افزود: «ما در حال تهیه یک برنامه برای شرایط اضطراری هستیم. اگر تحریم‌های جدیدی وضع شود، شرکت‌ها ناچار به بررسی مجدد شرایط برای ماندن یا نماندن خواهند شد. این شرکت‌ها اقدامات مناسب برای حمایت سرمایه‌گذاری‌ها و کارکنان خود را انجام خواهند داد».

  از سوی دیگر، یک منبع خبری دیگر که در یکی از شرکت‌های ساختمانی برای ساخت ورزشگاه‌های جام‌جهانی 2022 کار می‌کند، احتمال حل بحران قطر در ماه‌های آینده را رد کرد. به گفته او شرکتش در حال برنامه‌ریزی برای ترک قطر است. او گفت: «با شرکت‌های رقیب که در دوحه و ابوظبی کار می‌کنند، گفتگو کرده‌ایم. این شرکت‌ها ناچار خواهند بود بین این دو شهر، یکی را انتخاب کنند».

  لازم به ذکر است که تحریم‌های خلیجی علیه دوحه تاثیرگذاری خود برای پروژه‌های ساختمانی در قطر نشان داده‌اند. بسیاری از پروژه‌های کوچک در قطر به دلیل نبود مواد ساختمانی و نیروی کار متوقف یا به تعویق افتاده‌اند. پیش از تحریم‌ها 40 درصد مواد اولیه ساختمانی مورد نیاز قطر از مرزهای این کشور با پادشاهی عربی سعودی تامین می‌شد. براساس پیش‌بینی‌ها قطر برای تکمیل پروژه‌های جام‌جهانی امسال و سال آینده به 36 هزار کارگر ساختمانی جدید نیاز دارد.

  گراهام روبینسون کارشناس اقتصادی موسسه Global Construction Perspectives پیش‌بینی کرد افزایش تحریم‌ها، افزایش هزینه‌های ساخت و ساز در قطر را به شکل چشمگیری در پی خواهد داشت و این موضوع فشارها علیه دوحه برای به پایان رساندن پروژه‌ها در زمان مقرر را خواهد افزود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران