فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • با درخواست کویت کشورهای بایکوت کننده قطر ضرب الاجل اجرای درخواست‌هایشان توسط دوحه را تمدید کردند

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  کشورهای عربی و اسلامی که روابط خود با دولت قطر را قطع کرده‌اند، با درخواست امیر کویت برای اعطای مهلت 48 ساعته به قطر برای پاسخگویی به فهرست درخواست‌های ارائه شده، موافقت کردند.

  پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، جمهوری عربی مصر و پادشاهی بحرین روز دوشنبه 3 ژوئیه 2017 در بیانیه مشترکی اعلام کردند: «با توجه به تاکید حکومت قطر بر این موضوع که پاسخ رسمی خود به فهرست درخواست‌های ارائه شده را، روز دوشنبه در اختیار کویت قرار خواهد داد، با درخواست شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر دولت کویت برای تمدید مهلت ارائه شده به دولت قطر به مدت 48 ساعت موافقت می‌شود. پاسخ چهار کشور نیز پس از مطالعه پاسخ دولت قطر و بررسی مقدار پاسخگویی این کشور به فهرست درخواست‌ها، ارائه خواهد شد».

  پیش از این، دولت کویت روز دوشنبه 3 ژوئیه 2017 با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر این کشور، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر را به حضور پذیرفته است. وزیر خارجه قطر در این دیدار، پیام امیر قطر در زمینه «پاسخی که پیش از این حکومت قطر در پاسخ به فهرست درخواست‌های ارائه شده در اواخر ماه گذشته را در خود دارد. لذا حکومت کویت از کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین، و جمهوری عربی مصر درخواست می‌کند، مهلت ارائه شده به قطر را به مدت 48 ساعت تمدید کنند».

  شامگاه یک‌شنبه 2 ژوئیه، وزیر امور خارجه قطر اعلام کرده بود، پاسخ کشورش به درخواست‌های ارائه شده را روز دوشنبه در اختیار امیر کویت قرار خواهد داد.

  مهلت 10 روزه‌ای که در اختیار قطر بود تا به درخواست‌های ارائه شده از سوی چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر پاسخ دهد، روز دوشنبه به پایان رسید.

  روز یک‌شنبه بازار سهام دوحه به پایان مهلتی که در اختیار این کشور بود، واکنش منفی شدیدی نشان داد و با افتی چهار درصدی مواجه شد. این بازار در پایان معاملات روز گذشته با 2.3 درصد افت به کار خود پایان داد.

  شیخ محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر پیش از پایان مهلت ارائه شده به کشورش، گفت قطر درخواست‌های ارائه شده را رد می‌کند ولی حاضر است در این‌باره به صورت مشروط گفتگو کند.

  اخبار رسیده نشان می‌دهد چهار کشور ارائه‌کننده فهرست درخواست‌ها، تحریم‌های سیاسی و اقتصادی سنگینی طراحی کرده‌اند تا در صورت مخالف قطر با درخواست‌های 13 گانه ارائه شده، علیه این کشور به کار گیرند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران