.
.
.

امارات: قطر تا 3 ژوئیه زمان دارد به درخواست‌های کشورهای عربی پاسخ مناسب دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر یوسف غباش سفیر امارات در روسیه تاکید کرد که قطر تا 3 ژوئیه زمان دارد به فهرست کشورهای بایکوت کننده، پاسخ مناسب دهد.

به گزارش العربیه، غباش تاکید کرد که موضع کشورهای بایکوت کننده قطر- پادشاهی سعودی، امارات، بحرین و مصر- با مواضع جامعه بین المللی در مورد مبارزه با تروریسم و حمایت ‌کنندگان از گروه‌های افراطی و توقف کمک مالی به آن‌ها تفاوتی ندارد.

او همچنین گفت که کشورهای بایکوت کننده قطر تا 3 ژوییه برای پاسخ مناسب این کشور به لیست خواسته‌های خود منتظر خواهند شد.

در مورد شواهد دست داشتن قطر در حمایت مالی از گروه‌های تروریست، غباش روز چهارشنبه 28 ژوئن به شبکه خبری CNN گفت: «کشورهای سعودی، امارات، بحرین و مصر لیست 59 نفر و موسسه را منتشر کرده‌اند که در عملیات تروریستی دست دارند و در قطر مستقر هستند.

الجزیره و آزادی بیان

در ارتباط با خواسته 4 کشور در بستن شبکه الجزیره، غباش گفت که این خواسته قابل گذشت نیست، زیرا این به آزادی بیان مربوط نمی‌شود بلکه مربوط به انتشار نفرت، تحریک و تبلیغ افراط‌گرایی می باشد.

در رد این ادعای قطر که بسته شدن شبکه الجزیره «غیرواقعی» است، غباش پرسید: «آیا این خواسته که قطر کمک‌های مالی به تروریسم را متوقف کند غیرواقعی است؟»

او همچنین گفت که توقف حمایت دوحه از گروه اخوان المسلمین هم بسیار منطقی است زیرا این گروه سابقه طولانی در تروریسم و برهم زدن ثبات منطقه خلیج داشته است.

غباش گفت موعد نهایی برای پاسخ قطر به خواسته‌های اعلام شده 3 ژوییه است و هنوز قطر بطور رسمی پاسخی به این خواسته‌ها نداده است.

غباش گفت اگر قطر در زمان مقرر پاسخی ندهد و متوجه خطرات اقدامات خود نشود، کشورهای بایکوت کننده در مورد واکنش خود به بررسی و تحقیق خواهند پرداخت.

غباش گفت که قطر باید بین شورای همکاری خلیج و ایران یکی را انتخاب کند و در صورتی که به خواسته‌های 4 کشور پاسخ منفی بدهد با انزوای طولانی روبرو خواهد شد.