.
.
.

اجرای فرمان ترامپ در ممنوعیت ورود اتباع ایران و 5 کشور دیگر به آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اجرای دستور العمل اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای ممنوعیت ورود اتباع شش کشور عمدتا مسلمان نشین ایران، سوریه، لیبی، یمن، سودان و سومالی به ایالات متحده، از شامگاه امشب پنجشنبه 29 ژوئن آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، اجرای این دستورالعمل پس از آن صورت می‌گیرد که دیوان عالی آمریکا با اجرای بخش‌هایی از آن موافقت کرد.

برپایه دستورالعمل اجرایی ترامپ، شهروندان شش کشور لیبی، ایران، سومالی، سودان، سوریه و یمن، به مدت 90 روز از ورود به خاک آمریکا منع می‌شوند. همچنین تمام پناهجویان به مدت 120 روز از ورود به خاک ایالات متحده منع می‌شود. این ممنوعیت برای این است تا دولت آمریکا بتواند تدابیر سخت‌گیرانه‌تری برای شناسایی شهروندان این کشورها اجرا کنند.

این دستور العمل با ضوابط جدیدی به اجرا در می‌آید که وزارت امور خارجه آمریکا آن را چهارشنبه 28 ژوئن ابلاغ کرد. بر اساس این ضوابط شهروندان این کشورها در صورتی که خانواده نزدیک یا ارتباط‌های تجاری در آمریکا داشته باشند می‌توانند درخواست صدور روادید را به هیات‌های نمایندگی آمریکا ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، دستور جدید صادره به سفارتخانه‌های آمریکا در روز چهارشنبه 28 ژوئن می‌گوید درخواست کنندگان روادید از این کشورها باید ثابت کنند پدرومادر، همسر، فرزند، داماد، عروس و یا برادر و خواهر در آمریکا دارند.

داشتن خویشاوندانی همچون پدر و مادر بزرگ، نوه، عمه و عمو، خاله و دایی و فرزندان آن‌ها، نامزد و غیره خویشاوند نزدیک به حساب نمی‌آیند و در خواست روادید در این مورد رد می‌شود.

این ضوابط و شرایط در مورد درخواست کنندگان مهاجرت که پرونده آن‌ها در دست بررسی است نیز اجرا می‌شود.

براساس ضوابط جدید خبرنگاران، دانشجویان، استادان دانشگاه‌ها و درخواست کنندگان ویزای کار با قرارداد رسمی اشتغال از این مقررات معاف هستند.

ترامپ در ژانویه طی فرمانی ورود شهروندان این کشورها به علاوه عراق را از ورود به آمریکا منع کرد. اما بعد عراق به دلیل همکاری این کشور در مبارزه با تروریسم از این فهرست خارج شد.