فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مکرون و ترامپ: به صورت مشترک به هر گونه حمله شیمیایی در سوریه پاسخ خواهیم داد

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، آمریکا روز سه‌شنبه 27 ژوئن 2017 در گفتگویی تلفنی تاکید کردند که به صورت مشترک به هر گونه حمله شیمیایی احتمالی در سوریه پاسخ خواهند داد.

  به گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس به نقل از کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه، رئیس جمهوری این کشور در گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی‌اش بر ضرورت پاسخ مشترک به هرگونه حمله شیمیایی احتمالی در سوریه تاکید کرد.

  جف دیویز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، سه‌شنبه 27 ژوئن گفت که سازمان اطلاعات آمریکا در روزهای اخیر، فعالیت فزاینده‌ای در فرودگاه الشعیرات رصد کرده «که نشان از آمادگی برای حمله شیمیایی دارد». او افزود این فعالیت‌ها مرتبط با نوع مشخصی از هواپیماها است «که می‌دانیم با استفاده از اسلحه شیمایی مرتبط است».

  کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «روند آماده‌سازی‌های انجام گرفته، شبیه اقداماتی است که پیش از حمله شیمیایی چهار آوریل 2017 انجام شده بود».

  آمریکا تهدید کرد در صورتی که بشار اسد حمله‌ای دیگری با تسلیحات شیمایی ترتیب دهد، او و ارتش این کشور بهای گرانی برای این‌ کار خواهند پرداخت.

  رئیس‌جمهوری فرانسه در گفتگوی تلفنی با ترامپ از او برای حضور در رژه نظامی روز ملی فرانسه در 14 ژوئیه نیز دعوت کرد. ترامپ نیز در مقابل گفت امکان سفر به فرانسه و حضور در جشن ملی این کشور را بررسی خواهد کرد.

  به گفته کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه در جشن 14 ژوئیه 2017 جشنی به مناسب یکصدمین سالروز مشارکت آمریکا در جنگ جهانی اول به سود فرانسه، برگزار خواهد شد.

  تبلیغات