.
.
.

در پی نگرانی‌ها از کره شمالی، آمریکا فشار بر چین را افزایش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی شکست چین در مهار اقدام‌های اتمی و موشکی کره شمالی، روابط دو دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و خی جینپینگ رییس جمهوری چین رو به سردی گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه 27 ژوئن در اقدامی برای وارد آوردن فشار به چین، کارنامه این کشور در زمینه قاچاق انسان را یکی از بدترین‌ها در جهان خواند.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «در گزارش امسال رتبه چین به سطح Tier3 (تیر3) تنزل یافته و این به خاطر اقدام‌های این کشور در زمینه قاچاق انسان از جمله کار اجباری کارگران کره شمالی در این کشور است».

تیر3 پایین‌ترین رتبه در گزارش سالانه در زمینه قاچاق انسان است و به گفته وزارت خارجه آمریکا چین اکنون در کنار روسیه، سوریه و ایران، بدترین کارنامه در زمینه قاچاق انسان را دارد.

به گزارش شبکه خبری فاکس نیوز، گرچه روشن نیست این گزارش چه تاثیری خواهد داشت، اما نشان از لبریز شدن کاسه صبر ترامپ از چین دارد.

آمریکا از چین می‌‌خواهد تا فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بیشتری بر کره شمالی وارد کند، اما پکن می‌گوید دست‌هایش بسته و نفوذش بر پیونگ یانگ محدود است. اما این دلیل برای دولت ترامپ قانع کننده نیست.

ترامپ هفته گذشته در تویتر نوشته بود: «در حالی‌که از تلاش‌های رییس جمهوری خی و چین برای کمک در مورد کره شمالی قدردانی می‌کنم، اما این تلاش‌ها به نتیجه‌ای نرسیده است».

بسیاری از ناظران این تویت ترامپ را نشانه‌ای از مایوس شدن او از چین می‌دانند.

در همین حال دولت آمریکا روز دوشنبه 26 ژوئن ضمن استقبال گرم از نارندرا مودی، نخست وزیر هند، دیدار دو رهبر را «تاریخی و پربار» خواند. هند و چین دو قدرت همسایه در قاره آسیا هستند.

ترامپ از هند با عنوان «دوست واقعی» یاد کرد و گفت که رابطه بین دو دموکراسی هرگز از این بهتر نبوده است.