.
.
.

به کارگیری واحد پول داعش در مناطق تحت سیطره این گروه اجباری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

داعش با صدور فرمانی از تجار و مغازه‌داران مناطق تحت سیطره‌اش خواست در معاملات خود به جای لیره سوریه، از درهم داعش استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علیرغم کاهش محدوده سیطره داعش در خاک سوریه، این گروه با هدف اجرای سیاست‌های پولی مورد نظرش، از روز سه‌شنبه 27 ژوئن 2017 استفاده از درهم داعش به جای لیره سوریه را در داد و ستدهایی که در مناطق تحت سیطره‌اش انجام می‌گیرد، الزامی اعلام کرد.

در پیام صوتی که رسانه‌های داعش آن را منتشر کردند، ارزش هر درهم این گروه برابر با هزار لیر سوریه تعیین شد؛ این مقدار معادل 1.8 دلار آمریکاست. داعش همچنین استفاده از اسکناس‌های 50 لیره و هزار لیره در مناطقی که تحت تسلط این گروه هستند را از 25 ژوئن 2017 ممنوع کرده و در این‌باره هشدار داد.

درباره استفاده از اسکناس 500 لیره سوریه، ممنوعیتی از سوی داعش اعلام نشده است. این گروه اعلام کرد قیمت تبادل درهم و دیگر ارزها را به صورت روزانه اعلام می‌کند. درهم داعش برای اولین بار در سال 2015 منتشر شد.

داعش در ماه‌های گذشته مناطق وسیعی را در سوریه و عراق از دست داد و اکنون در الرقة سوریه از سوی نیروهای تحت حمایت آمریکا محاصره شده است. نبرد آزادسازی موصل عراق از دست داعش نیز در روزهای پایانی خود قرار دارد. گمان می‌رود داعش رهبران خود را به شهر المیادین در جنوب شرقی الرقة و در استان مرزی دیرالزور منتقل کرده باشد.