.
.
.

امارات: قطر بین شورای همکاری و ایران یکی را انتخاب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عمر غباش، سفیر امارات در روسیه، به روزنامه بریتانیایی گاردین گفت کشورهای بایکوت کننده قطر قصد دارند تحریم‌های جدیدی علیه این کشور به اجرا بگذارند. او تاکید کرد که قطر باید میان شورای همکاری خلیج و ایران یکی را انتخاب کند.

در این مصاحبه که چهارشنبه 28 ژوئن منتشر شده، غباش در باره نزدیک شدن دوحه و تهران به یکدیگر گفت: «متاسفانه قطر مد‌ت‌هاست که در آغوش ایران است و از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند».

سفیر امارات افزود متاسفانه قطر پاسخ مساعدی به خواسته‌های پادشاهی سعودی، امارات، بحرین و مصر نداده و در این صورت انزوای این کشور ادامه خواهد داشت.

او افزود اخراج قطر از شورای همکاری تنها گزینه مطرح نیست و «شریک‌های تجاری ما هم بین ما و قطر یکی را انتخاب کنند».

غباش همچنین گفت کشورها غربی که خواستار کنترل دوحه هستند پذیرفته اند که بایکوت قطر از سوی ما جلوی کمک مالی به تروریسم را خواهد گرفت.

عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی روز سه‌شنبه 27 ژوئن گفت کشورهای عربی که تصمیم به بایکوت قطر گرفتند حاضر به مذاکره بر سر فهرست13 گانه خواسته خود برای از سر گیری روابط با قطر نیستند.

الجبیر گفت که فهرست خواسته‌ها قابل مذاکره نیست، اکنون توپ در زمین قطر قرار دارد و باید حمایت از تروریسم و افراط‌گرایی را پایان دهد.

پادشاهی سعودی، امارات، بحرین و مصر کشورهای بایکوت کننده قطر، لیست 13‌گانه‌ای را از طریق میانجیگری کویت به قطر ارائه دادند که در آن از این کشور خواسته شده تا به تحریکات رسانه‌ای پایان داده و ارتباط خود را با سازمان‌های تروریستی قطع کند.