.
.
.

هتل‌های دوحه، مجلل اما خالی و بدون مسافر

قطر روزانه 27 هزار مسافر خود را از دست می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قطع روابط دیپلماتیک کشورهای عربی و اسلامی با دولت قطر، هتل‌های این کشور را در روزهای پر مسافر عید فطر، خالی و بی‌مسافر کرده؛ روندی که به شدت صنعت توریسم قطر را با خطر ورشکستگی مواجه کرده است.

یک بررسی آماری که خبرگزاری رویترز انجام داده و در آن پنج هتل بزرگ دوحه را بررسی کرده، نشان می‌دهد در روز یک‌شنبه 25 ژوئن، اولین روز تعطیلات عید فطر، هتل‌های دوحه توانسته‌اند تنها 57 درصد ظرفیت خود مسافر جذب کنند. این در حالی است که در این دوره تعطیلات به طور معمول دوستان، اقوام و خانواده‌ها این در این هتل‌ها گردهم می‌آمدند.

یکی از کارکنان یک هتل پنج‌ ستاره در دوحه به رویترز گفت «برخلاف امسال، به طور معمول [در سال‌های گذشته] هتل مملو از مسافران سعودی و بحرینی می‌شد».

ویل هورتون تحلیلگر امور هوایی پیش‌بینی کرده است که در اوایل ژوئیه 2017، فرودگاه بین‌المللی حمد در دوحه تنها 76 درصد پروازهایی که در دوره مشابه در سال 2016 انجام داده را ثبت کند و این یعنی فرودگاه حمد که پیش از این یکی از فرودگاه شلوغ و پر رفت و آمد خاورمیانه بود، روزی 27 هزار مسافر خود را از دست می‌دهد.

مقامات فرودگاه حمد دوحه به درخواست خبرگزاری رویترز برای کسب اطلاعاتی درباره تاثیر قطع روابط کشورهای عربی و اسلامی با قطر بر روند عملکرد فرودگاه، پاسخی ندادند.

مسافرانی که از کشورهای عربی شورای همکاری‌های خلیج به قطر می‌رفتند، نصف تعداد گردشگران مسافر به قطر را تشکیل می‌دادند، لیکن پس از قطع روابط پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر با قطر، ضربه سختی به صنعت توریسم این کشور وارد آمده است.

به گفته ویل هورتون، تحلیلگر مرکز هوانوردی کاپا در استرالیا، ادامه وضع موجود، فرودگاه دوحه در اوایل ژوئیه میزان خدمات کمتری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته ارائه خواهد داد و این چالشی بزرگ برای منطقه‌ای است که هر ماه رکورد جدیدی را نسبت به سال قبل ثبت می‌کرد.

هر هفته صدها پرواز از و به دوحه به دلیل بسته بودن مسیرهای هوایی کشورهای همسایه لغو می‌شود. این موضوع درآمدهای فرودگاه دوحه از مسافران و شرکت‌های هوایی و همچنین رستوران‌ها و بازارهای فرودگاه را کاهش داده و خسارت‌های جبران‌ناپذیری به این شرکت خواهد زد.

سفرهای لغو شده بر اثر بسته شدن مسیرهای هوایی، بیش از 25 درصد پروازهای شرکت هواپیمایی قطر است؛ شرکتی که پیش از این، یکی از سه شرکت هوایی بزرگ منطقه به شمار می‌رفت.

رشید ابوبکر، مدیر شرکت مشاوره تی.آر.آی در دبی گفت: «در اثر قطع روابط کشورهای عربی با قطر، صنعت توریسم، هتل‌داری و رستوران‌داری و دیگر صنایع مرتبط در این کشور، ناچار به یافتن منابع جدید و کالاهایی با قیمت‌های بیشتر شده‌اند».

او افزود: «پیش‌بینی می‌شود تعداد مسافران هتل‌های قطر به شکل چشمگیری کاهش یابد و سرمایه‌گذاران باید در استراتژی‌ها و اولویت‌های خود بازنگری کنند. احتمال می‌رود این موضوع باعث به تاخیر افتادن پروژه‌های توریستی در حال ساخت در قطر شود».

با این حال کمیته آماده‌سازی جام‌جهانی 2022 در قطر گفته است که قطع روابط کشورهای عربی با قطر تاثیری در روند کار این کمیته نداشته و منابع جدیدی برای تهیه مصالح مورد نیاز در نظر گرفته شده است.

با اینکه قطر وعده داده بود که برای میزبانی از تیم‌ها و هواداران حاضر در جام‌جهانی، پیش از برگزاری این رقابت‌ها تعداد اتاق‌های هتل‌های این کشور را به 46 هزار اتاق برساند، براساس آمار اداره کل گردشگری این کشور، در مارس 2013 تنها 23347 اتاق در هتل‌های قطر وجود دارد.

توسعه صنعت گردشگری تجاری و گردشگری تفریحی بخشی از تلاش‌های قطر برای تقویت اقتصاد خود و کاهش اتکای این کشور به درآمدهای ناشی از نفت و گاز است. دوحه قصد دارد سهم بخش گردشگری در اقتصاد این کشور را از 4.1 درصد فعلی به 5.2 درصد در سال 2030 برساند و تعداد افراد شاغل در این بخش را با رشدی 70 درصدی به 127900 نفر افزایش دهد.