.
.
.

نیروهای عراقی حمله داعش در مجاورت بخش قدیمی موصل را دفع کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای ارتش عراق یک هفته پس از حمله به مواضع داعشدر بخش قدیمی موصل، دو سوم این منطقه را به کنترل خود در آوردند، با حمله وسیعی از سوی پیکارجویان داعش مواجه شدند. نیروهای ارتش توانستند این حمله داعش در مجاورت منطقه قدیمی شهر را که به «شهر قدیمی موصل» هم شهرت دارد، دفع کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرهنگ سلام العبیدی در این‌باره گفت: «هم‌اکنون 65 تا 70 درصد شهر قدیم موصل آزاد شده و کمتر از یک کیلومتر مربع از این منطقه همچنان در تصرف داعش باقی‌مانده است». این حمله بعد از ظهر یکشنبه 25 ژوئن روی داد.

العبیدی تعداد نیروهای داعش موجود در شهر قدیمی موصل را «صدها نفر» تخمین زد.

در درون شهر قدیمی موصا، بقایای گلدسته خمیده موسوم به «الحدبائ» و قابل مشاهده است. این گلدسته که تاریخ ساخت آن به قرن دوازدهم می‌رسد یکی از مهم‌ترین نمادهای موصل و از بارزترین آثار تاریخی موجود در عراق بود.

د 21 ژوئن 2017، داعش مسجد نوری را ویران کرد و این گلدسته خمیده مشهور را فرو رویخت. مسجد جامع نوری محلی بود که ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده داعش در ژوئیه 2014 در آن اعلام خلافت کرد.

در نتیجه نبرد در بخش قدیمی موصل، خیابان‌ها و گذرگاه‌های تاریخی این شهر که در محوطه‌ای به وسعت سه کیلومتر مربع در ساحل غربی رود دجله واقع شده‌، به ویرانه‌هایی مملو از آثار به جای مانده از جنگ تبدیل شده‌اند.

نبردهای حال حاضر شهر قدیمی موصل، شدیدترین رویارویی‌ها در سه سال گذشته‌ است که به ویرانی بخش اعظم این منطقه انجامیده است. ساختمان‌هایی هم که هنوز ویران نشده‌، از آثار تخریب و گلوله و ترکش در امان نمانده‌اند.

پیکارجویان داعش که گزینه‌ای جز نبرد تا مرگ پیش روی خود ندارند، با تمام توان و با استفاده از تک‌تیراندازها، خمپاره، خودروهای بمب‌‌گذاری‌شده و نیروهای انتحاری از آخرین مواضع خود دفاع می‌کنند. این پیکارجویان بیش از صدهزار شهروند عراقی موجود در شهر را به عنوان سپر انسانی به کار می‌گیرند.