.
.
.

رئیس‌جمهور ایران در تماس روز عید فطر به امیر قطر چه گفت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران طی تماسی تلفنی در روز عید فطر با شیخ تمیم، امیر قطر درباره اوضاع منطقه بحث و تبادل نظر کرد و خواستار توسعه روابط دو طرف شد.

به گزارش فرانس‌پرس به نقل از پایگاه خبری ریاست‌جمهوری ایران، روحانی روز یک‌شنبه 25 ژوئن 2017 در تماس تلفنی با امیر قطر، از قطع روابط دیپلماتیک کشورهای عربی و اسلامی با این کشور انتقاد کرد و خواستار توسعه همکاری‌های تهران و دوحه شد.

روحانی همچنین ضمن انتقاد از قطع روابط دیپلماتیک کشورهای عربی و اسلامی با قطر، این موضوع را "تهدیدی برای منافع کشورهای عربی در منطقه" توصیف کرد.

رئیس‌جمهوری ایران در گفتگو با امیر قطر تاکید کرد: «سیاست تهران توسعه بیش از پیش روابط با دوحه است».

روحانی در ادامه گفت: « ما معتقدیم اگر اختلافی میان کشورهای منطقه باشد، فشار، تهدید و یا تحریم راه درستی برای حل آن اختلافات نیست».

او با تاکید بر اینکه «کمک به اقتصاد قطر و توسعه روابط بویژه میان بخش های خصوصی دو کشور می تواند از اهداف مشترک ما باشد» به امیر قطر گفت: «فضای هوایی، زمینی و دریایی کشورمان همواره به روی قطر به عنوان کشور برادر و همسایه گشوده خواهد بود».

کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین، جمهوری عربی مصر و چند کشور عربی و اسلامی دیگر از 5 ژوئن 2017 روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و مرزهای آبی، دریایی و هوایی خود را با این کشور بسته و خواستار خروج قطری‌ها از خاک خود شدند.

این کشورها همچنین با هدف یافتن راه‌حلی برای بحران قطر فهرستی 13گانه از درخواست‌های خود را از طریق کویت به قطر دادند. منابع آمریکایی روز یک‌شنبه 25 ژوئن 2017 اعلام کردند طرف قطری روند بررسی این درخواست‌ها را آغاز کرده است.

از زمان قطع روابط کشورهای عربی با قطر، ایران روزانه 1100 تن میوه و سبزیجات به قطر ارسال می‌کند.